Gönderen Konu: Tüm Kurallar | Sivil-Polis-Doktor  (Okunma sayısı 27469 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı 'TStere

  • Emektar
  • *
  • İleti: 7
  • Bize Her Yer TRABZON!
    • Oyuncu İsmi: 'TStere
    • Profili Görüntüle
Tüm Kurallar | Sivil-Polis-Doktor
« : 22 Mart 2016, 16:10:43 »
Aşağıda yazılı olmayan durumlarda olay rolplay çerçevesinde adminler tarafından yorumlanabilir.
Aşağıdaki kurallara uyulmaması, serverdan kick ya da ban ile sonuçlanır.
AltisTürk serverlarına girmiş her oyuncu bu kuralları kabul etmiş bulunmaktadır.

Genel Kurallar

1.Hile,Bug,Macro kullanımı, Server içi ve Ts3 içi Küfür,Hakaret,Siyasi ve Dini içerikli söylemler BAN Sebebidir.
2.Herhangi bir bug kullanımı ile ortaya çıkan durumlar hemen adminlere veya rehberlere iletilmesi gerekmektedir. Aksi halde suça göz yumulduğundan gerekli işlemler yapılır.
2 a.Oyuncular yapılan yüklü miktardaki (2m ve üstü) para transferlerini adminlere bildirilmek zorundadır ayrıca paranın hile,bug vs. ile yapıldığı tespit edilir ve bildirilmemiş ise para gönderilen  kişi de hile yapan ile ortak sayılacaktır.
3. Bir oyuncuyu ghostlamak(yerini sidechatten söylemek,yayınlardan bakmak) yasaktır.
4. Başka oyuncudan alınmış hesaplar serverımızda permanent banlı ise ban açılmayacaktır. Hesap alırken dikkat ediniz.
5. Bir oyuncu ban yediği zaman 2. hesabı bulunuyorsa 2. hesabı aşağıdaki durumlarda banlanacaktır.
5 a.Bir oyuncu süreli ban yediği zaman farklı bir hesapla girdiğinde süreleri tekrardan başlatılarak iki hesapta banlanır .
5 b.Bir oyuncu 'Bug , Hile' vs. Server menfaatini etkileyecek durumlarda oyuncunun bir ve birden fazla olan hesaplarına perma ban atılıp hesapları sıfırlanacaktır.
5 c.Diğer hesabın başkasına ait olup olmadığı yönetimin sorumluluğunda değildir .
6. Herhangi bir zarar karşılama olayında kanıtlar istenmektedir. Kanıtlar okunabilir veya rahatlıkla izlenebilir kalitede olmak zorundadır. Kanıtı olmayan kişilerin itiraz etme hakkı hiç bir şekilde yoktur.
7.Bir konu hakkında şikayette bulunurken, konuya ait video, ekran görüntüsü gibi deliller en geç 2 gün içerisinde "Oyuncu Bildirin" bölümüne forum kuralları çerçevesinde bildirilmelidir. Aksi taktirde şikayetler zaman aşımına uğrayıp reddedilecektir. (Hiç bir delil intikam almak, koz olarak kullanmak için bekletilemez.)
8.3 defa veya daha fazla kez ceza almak "Altistürk" bünyesindeki her türlü yerden süre sınırı olmadan ceza almanıza sebep olabilir.
9.Herhangi bir kural hatası olduğunda, video veya ss gibi kanıtlarda kural hatası yapan 2.bir oyuncunun adı görülmediği vakit, yanında bulunan aynı çete veya klandaki oyuncu veya oyunculara kim olduğu sorulacaktır. İsim verilmediği taktirde, video'da adı veya adları görünen şüpheli oyuncu veya oyuncular ceza alacaktır.
10.Server'da herhangi bir şekilde oyun parası karşılığında item satmak veya takas yapmak, nakit para, oyun satımı vb. ticari amaçlı işlemler yapmak kesinlikle yasaktır. Satanların veya satın alanların hesapları sıfırlanacaktır.
11.Combat Log Hakkında açılan konulara direk işlem yapılacaktır. (24 Saat verilmeyecektir.)
12.Bir şikayet videosunda her iki taraf (Şikayet eden ve Edilen) içinde kural hatası varsa her iki tarafa da cezai işlem uygulanacaktır.
13.Bir klana mensup olan oyuncu, oyuna üyesi olduğu klan tagı altında veya sivil isimle (TAGSIZ) giriş yapabilir. (Fakat farklı klanın tagını alıp girmesi kesinlikle yasaktır. Onun için kendi klanından çıkıp, o klana mensup olmalıdı,clan oyuncuları sadece kendi taglarını almak zorundadır başka bir uydurma tag alamazlar. Aksi takdirde bu işlemi uygulamayan oyuncu serverden uzaklaştıralacaktır.)
14.Sunucu ile ilgili bildirimlerde (şikayet, bug, vb..) ve sunucudaki oyunun işleyişini ilgilendiren diğer konularda (bağış yapımı, oyun satışı vb.) yöneticilere yanlış bilgi vermek, kanıtlarla oynamak gibi yönetimi kandırmaya yönelik tüm girişimler yönetimi yanıltma altında değerlendirilecektir ve bu oyuncular 3 gün ile kalıcı arasında değişen uzaklaştırma cezası alacaktır.
15.(A) Haksız yere kazanç sağlamak için kanıt ile oynanması (Photoshop, Montaj)
16.(B) Bir şikayet videosunda veya Resim kanıtında oynama yaparak. (Photoshop, Montaj) yönetimi yanlış yönlendirme.
17.(C) Geçmiş kanıtları yeniymiş gibi öne sürme.
18.AltisTürk uygun görmediği oyuncuları bünyesinden uzaklaştırma hakkına sahiptir.
19.Yapılan kural ihlallerinde kural ihlali yapan oyuncu zarar karşılama yapmaya razı olsa bile zarara uğrayan kişi şikayet edebilir.
20.Başka serverda Yönetici, Rehber ,Başhekim ,Emniyet Amiri ,Emniyet Genel Müdürü , Emniyet Genel Müdür Yardımcısı vb. yetkisi olanlar serverımızda oyuncu olarak bulunamazlar. Serverımızda Doktor Polis vb. görevli olan oyuncuların başka serverda bu ve bunlar gibi benzeri görevleri varsa serverımızdaki görevleri silinecektir.
21.Ses kaydı almak artık serbest sadece izinsiz bir şekilde destek odaları ve özel görüşme odalarında almak yasaktır.
22.Sadece kendi vidyonuz veya klan arkadaşınızın vidyosu ile şikayet konusu açabilirsiniz başka bir kişinin videosunu kullanarak şikayet açamazsınız.
23.TeamSpeak 3 te 1 hafta boyunca online olmayan klanların odalarına uyarı yazılakcatır 5 gün içinde geri dönüş olmazsa klan odaları silinecektir.
24.Rebel lisansı olmayan kişiler rebel lisans eşyalarını kullanamaz.Rebel lisans süresi bitenler üstünde kalan,o itemleri kaybedene kadar kullanabilirler.
25.Banlatmaya yönelik oynayan kişiler tespit edilirse sunucudan uzaklaştırılabilir.
26.Oyundan veya TS den "banlanacaksın" gibi sözlerle tehdit etmek yasaktır.
27.Ölen birinin cesedine saygısızca hareketlerde bulunmak hakarete girer ve ceza verilir.
28.Emniyet Amiri uygun görmediği kişileri AltisTürk Polis Teşkilatından çıkarabilir.
29.Troll yaparak diğer oyuncuları rahatsız etmek yasaktır.
30.Bir oyuncu aynı kural hatasını 4. kez yapar ise ceza aldığı süre iki katına çıkabilir.
31.Uzun süreli admin takibi sonucunda tespit edilen rol yapmadan sadece öldürme amaçlı oynayan oyuncular sunucudan kalıcı olarak uzaklaştırılacaktır.
32.Polis, J.Ö.H. (Jandarma Özel Harekat) ve Doktorlara RDM(Random Death Match) yapıldığı zaman ve oyuncular arasındaki karar anlaşmaya çıktığı zamanki RDM yapan oyuncunun vereceği zarar 300,000₺ olarak belirlidir.
33.Oyun içinde isminizin sonuna iğneleyici kelime koymak yasaktır . Örneğin (Cry,Ağlma,Mucuk,Kıyamam)
34.Polis,Doktor,J.Ö.H. teşkilatlarından 4 günden fazla sunucudan uzaklaştırma alınan oyuncular teşkilattan uzaklaştırma verilecektir  .
35.Altistürk bünyesindeki platformlar dışında olan olaylar için şikayet kabul edilmez ve AltüsTürk 'de oyuncuya ceza verilemez.

RolePlay Kuralları

1.Rolün başlayabileceği tek durum direct channeldan (Mesafe : 35 metre) sesli bir şekilde uyarı vermektir.
2.Hava araçlarına rol verilemez.Tehdit unsuru olma durumunda kuyruğuna uyarı ateşi edilebilir uzaklaşmaz ise öldürücü kuvvet kullanılabilir.Ancak bu İki taraf içince rol başlangıcı değildir.
3.Polisler rol sireni ile rol başlatabilir. Rol başlatan siren sesi: http://picosong.com/L7fb
4.Oyuncuya teslim ol uyarısı verildiği taktirde  bekleme süresi  minimum 10 (on) saniyedir. (Uyarı alan oyuncu kaçma, mevzii alma, Kendini savunma vb. girişimlerde bulunmadığı sürece.)
5.Rol ve senaryo sırasındaki araçlar hiçbir şekilde garaja konulamaz, hurdacıya satılamaz veya suya atılamaz.
6.(B)Clan üyesi olan oyunculardan bir kişiye uyarı verildiği zaman bölgede bulunan diğer tüm clan üyelerine de uyarı verilmiş sayılır.
7.(C)Kuralı Herhangi bir clana mensup olmayan (tagsız) oyuncu çatışma için uyarı vereceği zaman o bölgedeki kişilere özel mesaj ile bildirmeyecektir. Sivil kişiler sahte bir tag oluşturup oyuna girip öyle rol vermek zorundadır.(Örneğin ABC tagı gibi.)
8.Ölen bir oyuncunun herhangi bir eşyasını (Yere düşenler hariç) almak yasaktır.
9.Karakolda troll yapan oyuncuları polis direk hapise atma hakkına sahiptir,
10.Fail RP ( Hatalı Rol ) yapan oyuncular FA suçundan kanıtlar yorumlanarak yargılanacaktır.
Örneğin;
Kelepçeli halde olan birinden kelepçeli iken yapılması imkansız bir talepte bulunmak.
Sesin güzel değilse vurucam.
13.Karşı Tarafla herhangi bir rolünüz yokken bayıltıp, kelepçelemek fail rpdir
14.Bir Rolün sona erme süresi 5 dakikadır.(Rp'ye dahil olan taraflardan ateş açılmaz ise) Yine Aynı şekilde rp bölgesinden 1.5 km alanının dışına çıkılması durumunda rp sonlanacaktır.
15.Tagsız bir oyuncu artık hiç bir çetenin veya bir sivilin rolüne dahil olamayacaktır.O clana mensup olmak zorundadır.(Role dahil olma diye bir şey yoktur.).
16.Kelepçelenen, yakalanan hiçbir oyuncu bir takım saçma sorular sorularak (kuralları aşma düşüncesi ile) öldürülemez, infaz edilemez.
17.Elleri kelepçeli bir oyuncu bindirildiği araçtan, kapıları açıkken inemez. İndiği taktirde bu "BUG" kullanımı kapsamında değerlendirilecektir.
18.Araç patlatmak yasaktır sadece RDM bölgelesinde ve Çete bölgelerinde araç patlatmak serbesttir.
19.Polisler dışardan rol taşınmadığı sürece İsyancı dükkanlarında oyuncuları (Sivillerde polisleri) görmezden gelmelidir, bu bölgede rol başlatılamaz.
20.Polis ve Rebel arasındaki çatışma durumunda çatışma bölgesine gelen sivil, 3. bir klan veya grup POLİS tarafından sorgusuz ateşe maruz kalabilir.  Kuralı Kaldırılmıştır
21.GÜVENLİ BÖLGE içerisinde araç çalmaya çalışan kişi araç sahibi tarafından bayıltılıp polise teslim edebilir ancak bu bir rol başlangıcı değildir.
22.Araçtan araca rol vermek yasaktır.
23.Garaj ve İsyancı bölgelerinde araç çalmak yasaktır.
24.Şoklamak sadece yeşil bölge dışında rol başlatır,Kelepçelemek ise hiçbiryerde bir rol başlangıcı değildir.
25.Karakol baskını kesinlikle yasaktır.(J.Ö.H. Karakolları hariç , Karakola dışarıdan ve içeriden dışarıya ateş etmek yasaktır).
26.Herhangi bir yerde oyuncu araçtan iner inmez aracı çalmak yasaktır.
27.Polislerin, sivillerin ve rebellerin karakola ( J.Ö.H. Karakolları hariç.) rol taşıması yasaktır.
28.Polisler için senaryo başladığında o bölgeye gelmeden rolsüz hiç bir etkileşimde bulunulmayacaktır.
29.Banka başladığı sırada başka bir rolde çatışmada ölen oyuncu banka senaryosuna katılabilecektir fakat banka sayacı bittiğinde katılamayacaklardır.
30.Güvenli bölgelerde ateş açan kişilere polisin ateş açma hakkı vardır.
31.Polis ve Jöh'lerden legal iş yapılırken escort (YARDIM) istenilebilir.Bu esnada oyuncunun üstünde RUHSAT'lı silah harici herhangi illegal silah bulunmayacaktır.Bulunan silahlara polis yada jöh tarafından el konulacaktır.
32.İllegal bölgelerde bulunan araçlar polis tarafından el koyma hakkına sahiptir .
33.Giden bir araca rol verildikten sonra araç durmaz ise içindekiler hemen öldürülemez sadece tekerleri patlatılarak durdurulabilir ancak durduktan sonra komutlara uymaz ise öldürülebilir.
34.Rol verip teslim olan kişi ghost yaparsa etkisiz hale getirilebilir.(Polis,J.Ö.H ve siviller için geçerlidir.)
35.Her restart başlangıcında polisler olası bir banka soygununda bir ekibi hemen bankaya ulaşması için hazırlamak zorundadır. Bu ekibe J.Ö.H. Departmanı dahildir. Komuta Polisler tarafından hazırlanan ekipde ki en yüksek rütbeliye aittir.
36.JÖH ve Polis arasında destek isteme durumunda desteğe gelen taraf diğer tarafın komutasına uymak zorundadır(Bu kurala banka senaryosu dahil değildir.)
37.Yeşil bölgenin yaklaşık 100 metre dışına kadar herhangi bir rol başlatamazsınız.
38.Klan base dışında başlayan bir rol klan base taşındığı taktirde rol senaryoya dönmektedir.
39.Güvenli Bölge dışarısında başlayan bir rp sonlanmadığı sürece güvenli bölge içerisine taşınabilir. Güvenli bölge içerisinde devam edebilir.
40.Doktor tarafından kaldırılan kişi 5 dk boyunca herhangi bir çatışmaya giremez ve o kişiye rol verilemez.
41.Rol varken senaryo başlatılamaz.Senaryonun başlaması için rolün bitmesi gerekmektedir.Clan base baskını bu kurala dahil DEĞİLDİR .(Banka Benzinlik)
42. Bir bölgede çatışma var ise bu bölgeye kasıtlı giren , bölgede luzumsuz vakit geçiren , kasti olarak ateş edilen yerlere doğru hareket eden oyuncular vurulduğunda kural ihlali sayılmayacaktır.Bu durum vuran yada vurulan taraf için ROL başlangıcı sayılmayacaktır. Fakat bölgeden güzergah gereği araçla veya yayan olarak geçen , bölgede vakit geçirmeyip uzaklaşmaya yönelik oynayan oyuncular vurulduğunda ise RDM kuralları gereği vuran oyuncu yargılanacaktır. Bu kural Adminler tarafından yorumlanarak değerlendirilebilir.


RDM BÖLGESİ KURALLARI

1.RDM bölgesinin içinde RDM yapılabilir.
2.Rdm bölgesinin dışından hiçbir şekilde ateş edilemez.
3.RDM Bölgesinin içindende dışarıya hiç bir şekilde ateş edilemez.(Clan Base Hariç)
4.RDM bölgesindeki çatışan oyuncular kesinlikle RDM bölgesi sınırları içinde olmak zorundadır.
5.RDM bölgesinde Yeni Hayat Kuralı geçerli değildir.
6.RDM bölgesi için belirtilen özel kurallar dışında kalan durumlarda normal server kuralları geçerlidir.

COMBAT LOG KURALLARI

1.Öldükten sonra, respawn çekmeden oyundan çıkmak
2.Evi soyulan şahısın, oyundan çıkması.
3.Rol'deyken oyundan çıkmak.

Benzinlik ve Market Kuralları

1.Polisler, sivil girdiklerinde benzinlik ve market soygunu yapabilecekler.
2.Banka soygunu başladığı andan itibaren hiçbir oyuncu benzinlik veya market soygunu yapamaz soygun girişiminde bulunamaz.
3.Benzinlik soygunu senaryodur.
3 a.Polis veya Rebel  benzinlik senaryosunda rol başlatması gerekmektedir.
 


İletişim Kuralları

1.Side Channel üzerinden konuşmak yasaktır. Etrafınızdakilerle konuşmak için Direct Channel'da bulunmalısınız.
2.Direct ve Side channel üzerinden diğer oyuncuları rahatsız etmek ve oyunculara engel olmak (Müzik açmak,sebepsiz ve anlamsızca bağırmak ve bunlara benzer her türlü durum) yasaktır.
3.Dini, ahlaki ve kültürel değerlerle dalga geçmek veya çeşitli terör örgütlerine ait şarkılar açmak söyletmek/dinletmek/yazmak yasaktır.
4.Polis ve Doktorlar sunucuya giriş yapmadan önce teamspeak adresinde bulunmak zorundadır.
5.Taksiciler teamspeak üzerinde taksi odasında bulunmak zorundadır.
6.Side Channel üzerinden, oyun içerisinde yaşanılan bir konuyla/olayla alakalı tartışmak, görüşme gerçekleştirmek yasaktır. Bu tutumu sergileyen her oyuncu o an adminlerin ve yöneticilerin insiyatifleri doğrultusunda veya haklarında açılan şikayet konusu/konuları doğrultusunda ceza alabilirler.(SDK)

Merkez Bankası Kuralları

1.Merkez bankasına girmek siviller için suç sayılır.İzin verilmeden giren siviller emniyet güçleri tarafından ateşe maruz kalabilir.
2.Merkez bankası soyulduğu taktirde önceden belirlenen polis ve jöhler olay yerine soygunu engellemek için gitmelidir.
3.Soygun sırasında başka işlenen suçlar görmezden gelinerek olay yerine gidilebilir.
4.Polis soygun sırasında içerideki sivilleri dışarı çıkarmak ile yükümlüdür.
5.Binaya girmeye çalışan polisleri engellemeye çalışan tüm siviller iş birlikçi olarak kabul edilecektir.
6.Server online olduktan en az 15 dakika sonra banka soygunu başlatılabilir.
7.Banka sayacı başladıktan sonra polislerin sonradan giriş yapıp bankaya müdahele etmeleri yasaktır
8.Merkez bankası içine herhangi bir zırhlı araçla girilmesi yasaktır. (Sadece İfrit ve Hunter)
9.Banka başladığı sırada başka bir rolde çatışmada olan polisin rolde öldükten sonra banka operasyonuna katılabilecektir fakat banka sayacı bittiğinde katılamayacaklardır.
10.Banka soygununda birden fazla çete birleşebilir (ihbar yoluyla çete isimleri bildirilecek) lakin oyundaki polis sayısının en fazla 4 çete üyesi fazla gelebilir.(Oyunda 10 polis varsa soyacak çetelerin kişi sayısı toplam 14 olacaktır.)
11.Banka senaryosu bitmeden kasa kesinlikle kitlenmeyecek.
12.Polis bankayı ele geçirdiğinde, polislerin hepsi öldüğünde veya bankayı soymaya çalışan taraf öldüğünde veya tutuklandığında banka senaryosu bitmiş olur.


Araçlar

1.Belli bir zaman geçmiş park edilmiş araçlara polisler veya doktorlar tarafından çekici çağırılır.
2.Boş araçlar sunucuda lag yapar ve bunu polise veya doktora bildirdiğiniz zaman server daha sağlıklı olur.
4.Sebepsiz yere çok fazla araç satın almak servera zarar verir.
5.Bütün Araç Spawn Bölgelerinde bırakılan araçlara, polis veya doktorlar tarafından çekici çağırılır.

Hız Limitleri

Büyük Şehir İçinde;
Küçük Yollarda: 50km/h
Ana Yollarda: 65km/h

Büyük Şehir Dışında;
Ufak Yollarda: 80km/h
Şehirler Arası Yollarda: 110km/h

İllegal Araçlar

Aşağıdaki araçların siviller tarafından kullanılması, şehir içinde bulundurulması yasaktır. Aşağıdaki araçların görülmesi durumunda güvenlik birimlerince gereken yapılmalıdır.
1. Ifrit
2. Speedboat
3. Hunter
4. Offroad Armed


Illegal Esyalar

1. KAPLUMBAGA
2. KOKAIN
3. EROIN
4. MANTAR
5. ESRAR

Yeni Hayat Kuralı SİVİL-POLİS-REBEL

1. Öldükten sonra 30 dakika boyunca öldüğünüz bölgeye gidemez ve sizi öldüren kişilerle nerede olursa olsun etkileşime giremezsiniz.
2. Rol yaparken bir senaryoda ölürseniz tüm suçlarınız silinir, fakat intikam alamazsınız.
3. Eğer size RDM yapildi ise bu bir yeni hayat başlangıcıdır.(Kural ihlaline kural ihlaliyle karşılık verilmez.)
4. Eğer roleplay dışında kendiniz intihar ederseniz bu yeni hayat başlangıcı sayılmaz.

Random Deathmatching (RDM) SİVİL-REBEL

1. RDM Rol yapmadan sebepsiz yere birini öldürmektir ve yasaktır.
2. Isyancılara katılmış olmanız sebepsiz yere öldürme yetkisi vermez, polisleri dahi roleplay yapmadan öldüremezsiniz.
3. Polisler ve sivil/rebeller ile çatışmaya sadece bir suç ile ilgili bir durum söz konusu olduğunda girebilirler.
4. Kendinizi veya bir arkadaşınızı korumak için öldürmek RDM sayılmaz. (Rp başlangıcı kurallara uygun bir şekilde yapıldığı takdirde)
5. Bir kişiyi istediğiniz talepleri yapmasına izin vermeden kısa bir sürede (10 Saniye) öldürmek RDM sayılır.

Araçlar SİVİL-REBEL

1. Bilerek aracı oyuncuların üstüne sürmek VDM sayılır.
2. Diğer araçları çarparak patlatmaya çalışmak. (Kamikaze)
3. Helikopteri sadece çarpmak veya patlatmak için çalmak.
4. Araclara sadece rol gereği uyarı ateşi veya etkisiz hale getirilmek için ateş açılabilir  patlatmak için ateş açılamaz.

Hava Kuralları SİVİL-REBEL

1. Bilinçli bir şekilde helikopteri bir yere çarpmak veya diğer helikopter yada araçlara çarpmak yasaktır.
2. Şehirlerin üstünde sürekli olarak 150m altında uçmak yasaktır.
3. İzin verilmeden şehir merkezlerine inilir ise araca polis tarafından el konulabilir.
4. Yerde sabit olan bir helikopterin üstünde helikopter durabilir ancak havalanmış veya seyir halindeki olan bir helikopterin üstünde durması yasaktır.

Polis'i Engellemek SİVİL

1. Polisleri sürekli yerlerini belirtmek amaçlı takip eden kişiler tutuklanabilir.
2. Uzun bir süre polisleri rahatsız ve taciz etmek serverdan uzaklaştırılmanıza sebep olur.
3. Polislerin görevlerini yapmasına engel olmak tutuklanmanıza sebep olur.

Rebel kuralları
Isyancı'lar hükümete karşı baş kaldıran birlikler anlamına gelmektedir. Genellikle yasadışı işler sonucunda kendilerine bir birikim sağlarlar. Polis karşıtı görülen isyancılar genellikle illegal bölgelerde faaliyet gösterirler. Isyancılar kural tanımaz olarak bilinseler de server kurallarına uymaları mecburidir.

Isyanci (Rebel) Kuralları;

1. Herhangi bir çete kurulduğunda bütün üyeler çete mensubu sayılır.
2. Hiç bir isyancı sebepsiz yere birini öldüremez, ateş edemez, öldürmeye teşebbüs edemez ayrıntılı bilgi için RDM kurallarına göz atın.
3. Isyancıların tek amacı banka soyup, polisleri öldürmek değildir. RolePlay çerçevesi içinde ve kurallar dahilinde bir çok aktivite de bulunabilirler.
4. Herşey kurallara uygun bir seviyede yapılmalıdır.
5. Her bir olayın/saldırının açıklayıcı bir sebebi olmalıdır.


Taksici kuralları
Taksi lisansı  500.000 TL olup, lisansı ve aracı taksi durağından temin edilebilir.

1. Taksici olarak girecek oyuncular [Taksi] tagı almak zorundadır.
2. [Taksi] tagı alınmadan taksi araçlarını normal garajlardan çıkarmak yasaktır.
3. Taksiciler kesinlikle yanlarında silah ve illegal herhangi bir kıyafet ve eşya bulunduramaz.
4. Taksiciler ve yolcuları herhangi bir role dahil olamayacak, rol başlatamayacak ve başkası tarafından uyarı-role maruz kalamayacak.
5. Taksi araçları her ne şartta olursa olsun çalınamayacak.
6. Taksi durağından sadece taksiciler taksi araçlarını çıkarabilir.
7. Taksici olarak görev yapan oyuncular TeamSpeak'te  Taksi odalarında bulunmak zorundalar.
8. Taksiciler legal ve illegal işlere bulaşamaz.
9. Oyuna taksici olarak girmeyecek oyuncular taksi odalarına kesinlikle giriş yapamayacak.
10. Taksi çağıracak oyuncular [Taksi] tagı olan taksicilere oyun içerisinden özel mesaj yoluyla iletişime geçebilirler. TeamSpeak üzerinden kesinlikle taksiciye çağrıda bulunmak yasaktır.
11. Taksici alacağı yolcuyu almadan önce rolde olup olmadığı sorulmalı ve ona göre araca alınmalıdır. Rolde olan hiçbir oyuncu taksi çağıramaz ve taksici roldeki oyuncuyu aracına alamaz.
12. Taksiciler sadece polisler tarafından durdurulup aranabilir.
13. Taksiciler dokunulmaz olduğu için oyun içerisinde bunu lehine kullanamazlar.
14. Taksici görev yaptığı süreç zarfında yolcuyu almak için respawn çekip başka bir yerde spawn olamaz.
15. Taksilerde indi-bindi parası 8.000TL dır. Taksiciler kilometre başına max 5.000TL alabilir. Bununla beraber taksicilerle pazarlıkta yapılabilir.
16. Taksici olarak oynayacak kişilerin çetelerinden çıkmaları zorunludur.

Yol Yardım Ekibi Kuralları
Yol Yardım Ekibi lisansı 500.000 TL dır.

1. Yol yardım ekibi olarak girecek oyuncular [Yol Yardım] tagı almak zorundadır.
2. "[Yol Yardım]" tagı alınmadan Yol Yardım araçlarını normal garajlardan çıkarmak yasaktır.
3. Yol Yardım ekibi kesinlikle yanlarında silah ve herhangi bir illegal kıyafet/eşya bulunduramaz.
4. Yol Yardım Ekibi  herhangi bir role dahil olamayacak, rol başlatamayacak ve başkası tarafından uyarı-role maruz kalamayacak.
5. Yol Yardım araçları her ne şartta olursa olsun çalınamayacak.
6. Yol Yardım Ekibi legal ve illegal işlere bulaşamaz
7. Yol Yardım ekibi olarak görev yapan oyuncular TeamSpeak'te  Yol Yardım  odalarında bulunmak zorundalar. Oyuna yol yardım ekibi olarak girmeyecek oyuncular yol yardım odalarına kesinlikle giriş yapamayacak.
8. Yol yardım çağıracak oyuncular [Yol Yardım] tagı olan Yol Yardım Ekibine oyun içerisinden özel mesaj yoluyla iletişime geçebilirler.
9. Yol yardım ekipleri çatışma olan yerlere gidemez..
10. Ücret verilmediği takdirde polis ile iletişime geçilecektir, forumda herhangi bir şikayet açılmamalıdır.
11.Yol Yardım olarak oynayacak kişilerin çetelerinden çıkmaları zorunludur.
12.Yeşil bölgeler dışarısındaki başı boş arabalar çekilip satılabilir lakin araba park yerinde veya sahibi yanında ise herhangi bir şekilde dokunulması yasaktır. Araçları patlatmak yasaktır.
13.Başı boş olan araçları almadan önce mutlaka "Aracın Sahibi Burada mı ?" gibi uyarmak zorundadırlar

Clan Base Kuralları
1.Haber Merkezinden  mesaj atıldıktan 20 dakika sonra basılabilir.
2.20 Dakika içinde oyundan düşer kicklenir ölürse tekrar girebilir fakat 20 dakikadan sonra ölür düşer kicklenirse gelemez.
3.Basılan clan base ele geçirilirse oranın oyuncuları tekrardan oraya gelemez.
4.Clan base senaryoya dahildir.
5.Polis Haber Merkezinden mesaj atarak  clan base basabilir.
6.Her res 1 clanın basesi sadece bir defa basılabilecek.
7.Oyunda basılacak clanın clan oyuncu sayısı en az 5 kişi olmak zorundadır.
8.Clan base RDM bölgesidir
9.Uyarı sınırından itibaren oyuncu rolsüz vurulabilir onlarda karşılık verebilir. ( bu uyarıyı alan oyuncular için geçerlidir)
10.Clan bölgesine rol taşındığında clan oyuncularından birine oranın basılacağını bildirip direk basma hakkına sahiptirler. ( 20 dakika devre dışı bu durumlarda)Kural Kaldırıldı .
11.Polisler ihbar aldığı veya şüphelendiği zaman base basma hakkına sahiptir. (Basılacak klan oyuncusuna haber verildikten 20 dakika sonra basılabilir.)
12.Clan base baskınında basılan base içerisindeki bölgedeki bayrak çekildiğinde o bölge bayrağı çeken çeteye aittir.
13.Minimum 15 aktif oyuncunuz var ise clan base talep edebilirsiniz.(1 hafta online olduktan sonra)
14.1 hafta online oyuncusu olmayan clanların clan basesi silincek.
15.Clan odası silinen oyuncuların clan baseleri silinecektir.
16.Çete ismi değişikliği yapıcak çeteler,çete ismi değiştiği zaman çete bölgesi hakkını kaybeder.
17.Klan base baskını sadece a ve b klanları arasında olacaktır, 3. bir clan dahil olamayacaktır.
18.Clan base baskınında basan taraf 20dk dolmadan  çete bölgesine 1.5 km yaklaşamaz.
19.Klan base dışında başlayan bir rol klan base taşındığı taktirde rol senaryoya dönmektedir .


Polis kuralları

Emir Komuta Zinciri

Sunucuda bulunan en yüksek rütbeli polis komuta görevini üstlenir. Suçlularla anlaşma yapabilir.

Emniyet Amiri
Başkomiser
Komiser
Komiser Yardımcısı
Kıdemli Başpolis
Başpolis
Polis Memuru


Herhangi bir operasyon, baskın ve pusu sırasında ekipte bulunan en yüksek rütbeli polis her zaman en yetkili polis durumundadır. Emir verebilir, emre itaatsizlik durumunda ise kişi hakkında işlem yapabilir. Her polis as ve üst ilişkisi çerçevesinde bulunmalıdır. Aksi bir eylem ise kural ihlali sayılır. Bütün polis oyuncular bu maddeleri okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Öldürücü Kuvvet Kullanımı

1. Polis kuvvetleri şehir merkezinde, herhangi bir sivile, eve, binaya veya araca karşı silah alıştırması ve denemesi yapamazlar. Bu en ağır  şekilde cezalandırılmalarına sebep olur.
2. Silah kullanım disiplinine uymayan polisler görevden alınır ve sunucudan uzaklaştırılır.
3.Çalınan polis araçlarını, polis herhangibi bir  yerde gördüğünde rol başlatmadan direk ateş açabilir.(Ateş açıldığı zaman karşı tarafın rolü otomatik olarak başlamış olur,aracın içindeki şahıslar silahlı indiğinde  polisin sıkma hakkı vardır,silahsız indiğinde sıkma hakkına sahip değildir.)


Baskın - Pusu

Baskınlar yasadışı eylem yapan suçluları durdurmak için, suç işlenen alanı temizlemek ve emniyetini sağlamak amacıyla polisler tarafından gerçekleştirilir.
1. Herhangi bir operasyon düzenlemek için, operasyon ekibinde en az 3 (üç) polis bulunmalıdır.
2. Polisler operasyon alanındaki sivilleri arayabilir, yasadışı bir madde ele geçirdiğinde şahsı tutuklayabilir yada Can güvenliği sebebi ile veya şüpheli gördüğünde kelepçeleyebilir
3. Eğer aramada illegal bir madde ele geçirirseniz, kurallar çerçevesinde oyuncuyu ya da oyuncuları tutuklayabilir veya ceza verebilirsiniz.
4. Bölgenin güvenliğini sağlayan polisler operasyon sonunda bölgeyi terk ederler.
5. Baskın yapılan bir bölgede operasyon bitmesinin ardından 30(otuz) dakika içinde tekrar operasyon yapılamaz.
Pusu atmak sadece polisler tarafından kullanılır ve amacı sadece suçluları yakalamaktır.
8.Herhangibi bir oyuncu başka bir oyuncuyu evine kaçırdığında veya evine kilitlediğinde polis o evin kapısını kırıp evi aramaksızın oradaki kilitli kalan oyuncuyu veya kaçırılan oyuncuyu kurtarabilir.(Bu işlemi sadece Komiser Yardımcısı ve üstü uygulayabilmektedir.)

Pusu atma kuralları ve bölgeleri:

1. Polisler ihbar geldiği durumlarda illegal bölgeler(eroin tarlası, kokain tarlası, esrar tarlası, mantar tarlası, kaplumbağa bölgesi, çete ticaret - saklanma bölgesi) dışında her yere pusu atma yetkisine sahiptir.
2. Polisler illegal bölgelerde gezen ya da iş yapan şahısları tespit etmeleri durumunda rol dâhilinde tutuklama ve ceza kesme yetkisine sahiptir.
3. Polisler amirlerinden aldıkları emirler doğrultusunda haritanın herhangi bir bölgesinde devriye görevi atabilirler. Buna illegal bölgelerde dahildir.

Öldürücü Olmayan Kuvvet Kullanımı

P07 Şok tabancası etkisiz hale getirmek amaçlı kullanılan bir silahtır.
1. Taser suçluları etkisiz hale getirip tutuklayabilmek için kullanılır.
2. Taser sadece suçlu ve şüphelileri etkisiz hale getirmek için polis tarafından kullanılır.
3. Görevini ihmal ederek taser kullanan polisler görevden uzaklaştırılır.

Silahlar

Siviller aşağıda bulunan silahları taşımak için ruhsat bulundurmak zorundadırlar.
1. P07 9mm
2. Rook 9mm
3. ACP-C2 .45
4. Zubr
5. PDW2000
Not: Susturuculu P07 kullanılması yasaktır. Görüldüğü yerde polisler tarafından el koyulabilir.

1. Siviller şehir içinde ruhsatı olsa dahi ellerinde silah tutamazlar. Silahları çantalarında olmak zorundadır.
2. Elinde veya sırtında silah görülen oyuncuların silahlarına polisler tarafından el koyulur.
3. Sivillerin ruhsatı olsa bile polisler tarafından silahı görülen kişiye ruhsat kontrolü yapılabilir.

Ceza İşlemleri

1. Cezalar Altis Devleti tarafından belirlenmiş olup suçlulara kanunların gerektirdiği şekilde uygulanabilir.
2. Kesilen cezalarından miktarları kanunlar tarafından belirlenmiştir. Bunların dışına çıkılamaz.
3. Ceza ödemeyi 2 (iki) defa reddeden oyuncu kurallar gereği hapishaneye gönderilir.
4. Hiçbir suçluya, suçu ne olursa olsun 100.000 (yüz bin) dolar üstünde ceza kesilemez. 100.000 (yüz bin) dolar bedelini geçen suçlularda hapis cezası zorunludur.
5. Yalan ihbar atıp polisi oyalayan kişiler 15 dakika hapis cezasına çarptırılacaktır.
Suçlulara kesilecek cezalar Altis Polis Departmanı – Güncel Ceza Listesi alanında belirtilmiştir.

Tutuklama İşlemleri

Tutuklama işlemi suç işlemiş oyuncular için ceza bedeli ödenmediğinde veya rol gereği para cezası kesilemeyecek durumlarda kullanılabilir.
1.Suçlular tutuklanmadan önce suçları yüzlerine söylenerek savunması ve son sözü alınmalıdır.
2.Tutuklanan şahıslara infaz işlemi yapılmamaktadır. Suçları gereği ya para cezası ya da hapis cezası verilebilir.
3.Polisler rütbelerine göre şüphelendikleri kişileri tutuklayabilir ve üstlerini arayabilir.
4.Polis Çatışma bölgesinde rebel ve sivilleri tutuklayabilir .

Şehir İçi Polislerin Uyacağı Kurallar

1.Polisler İsyancı bölgeleri önünde bekleyemezler.
2.Polisler amirlerinin verdiği emir ile birlikte belirtilen şehirlere tüm kuvvetler olarak gidip operasyon düzenleyebilir.
3.Sıkı yönetim ilan edilmesi yüksek Rütbeli Polis ve Altis Devlet Başkanının anlaşması ile olabilir.
4.Siviller rahatsızlık vermediği sürece Polis merkezi civarında gezebilirler. Fakat rahatsızlık veren şahıslar (Trolleme, Vakit Çalma, Göreve Engel olma) tutuklanır ve hapishaneye gönderilebilir.
- Polis Merkezlerine Siviller gelip şikayet ve ihbarda bulunabilir. Fakat kapıdan girmek için polisten izin almak zorundadır.
5.Polis'ler şehir merkezlerinde diğer oyuncuları rahatsız eden kişileri tutuklayabilir.
6.Polisler gaz bombasını sadece şehir merkezlerindeki kalkınmayı ve olayları bastırmak amaçlı kullana bilirler .

Trafik kontrol Kuralları

1.Sürücülerden uygun şekilde araçlarını kenara çekmeleri istenir.
2.Sürücü ve yolcularda silah olup olmadığı sorulur ve kontrol edilir.
3.Eğer şahıslarda silah var ise silahlarını yere bırakmaları için kısa bir süre verilir. Ruhsat kontrolü yapılarak ruhsatı olmayan silahlara el koyulur.
4.Sürücülerin nereden gelip nereye gittiklerine dair bilgi alınır.
5.Araç ve şahıs araması yapılacağına dair bilgi verilir.
6.Eğer aranmayı kabul ederler ise arama yapabilirsiniz. Sonra şahıs suçsuz ise serbest bırakılır.
7.Eğer şahıslar aramayı kabul etmez ise tutuklanabilir.
8.Arama yapılmasının ardından şahıslar normal ve suçsuz ise gitmesine izin verilecektir.
9.Şahısların üstünde yada araçlarında illegal madde çıkması durumunda tutuklama yapılacaktır.

Polis Devriye Uygulaması

1.Polisler şehir ve arazi bölgelerinde önleyici devriye atmasına sahiptir.
2.Devriye araçla yada yayan olarak yapılabilir.
3.Hiyerarşi düzenine göre kimse tek başına devriye atamaz.
4.Polisler kıdemine uygun en yüksek araçla devriye atabilir.
5.Şehir merkezlerinde aksi bir durum olmadıkça Hunter kullanımı yasaktır.

Illegal Bolgeler

1.Polisler yasadışı bölgelerde pusu kuramazlar.
2.Polisler yasadışı bölgede rol dışı bekleme yapamazlar fakat alan üzerinde devriye atabilirler.
3.İllegal bölgelerde bulunan araçlar polis tarafından el koyma hakkına sahiptir .

Havacılık

1.Hiçbir helikopter yüksek rütbeli subayın izni olmadan şehir sınırları dışına çıkamaz.)
Kavala:Hastane helikopter pisti (037129) veya rıhtım (031128).
Athira:Spor alanı (138185) veya Sürücü kursu arkası(140188).
Pyrgos: Kuzey ve Doğu Alanlar (170127)
Sofia: Araç satış yerinin karşısı (258214) veya garajın güney doğu bölgesi (257212)
Küçük Kasabalar: Herhangi bir uygun bölgeye istediğiniz gibi iniş yapabilirsiniz.
2.Helikopterler yola inemezler.
3.Polis geçici olarak yolu kullanabilir fakat yolda uzun süre bekleyemezler.
4.Helikopterler şehir üzerinde izin almadan 150 metreden aşağıda uçamazlar.
5.Sivil helikopterler şehir üzerinde bekleyemezler ancak Polis Helikopterleri herhangi bir durumda şehir üzerinde durum bitene kadar durabilirler.
6.Artık polisler helikopterden aşağıdaki oyunculara siren çaldıkları zaman bu karşı oyuncu ve polisler için herhangi bir rol başlangıcı olarak sayılmayacaktır.Polislerin helikopterden aşağı inip bir uyarıda bulunması veya karadaki ekiplerin bir uyarıda bulunması gerekmektedir. Bunun yanında helikopter pilotuna özel mesaj ile uzaklaş uyarısında bulunma kuralı aynı şekilde devam etmektedir.

Acil Yardım/Doktor Kuralları
SEVİYE RÜTBELERİ
Stajyer Doktor [Staj.Dr.]
Doktor [Dr.]
Uzman Doktor [Uzm.Dr.]
Doçent Doktor [Doç.Dr.]
Profesör Doktor [Prof.Dr.]
Başhekim   [Başhekim]
Sağlık Bakanı [Sağlık Bakanı]

1. Doktorlar çatışma alanına giremez.
1.a. Polislerin, acil 112 hattına bilgi vermesi durumunda, polis ile çatışma esnasında ölen herhangi birini kaldıramaz. Doktor çatışma bitip bitmediğine dair Koordine Merkezinden bilgi alıp gerekli Müdahaleyi yapabilir. Koordine Merkezinde yeterli personel yoksa 155 hattında gerekli bilgiyi alabilir.
1.b.Doktorlar Çatışma bölgesindeki hastalara ilk 5 dakika gidemez. Gittiğinde çatışmanın devam ettiğini anladığında, hastaya ikinci bilgi mesajı atılır ve Koordine Merkezinden gerekli bilgi alınır, Koordine Merkezinden gelen bilgiye göre o bölgeye intikal edilir. Koordine Merkezinde adam yoksa bölge belirli aralıklarla kontrol edilir. Eğer bölgede çatışma sesi gelmiyorsa doktor o yaralıya gerekli müdahale yapılır..                                                            
1.c. 1.c. Doktorlar herhangi bir şekilde çatışma bölgesi olduğunu anlamadığında (yoğunluktan kaynaklanan dikkatsizlik) doktora uzaklaşması için 112 Acil Servis’ine mesaj üzerinden “Bölgeden uzaklaşın” diye mesaj atılmalıdır. Herhangi bir şekilde doktor aracına kurşunla uzaklaşmasını belirtmeyiniz… (Örneğin “Ölüm virajında çatışma var bölgeden uzaklaşınız” şeklinde mesaj atılabilir.)                                                            
2. Doktorlar yerdeki herhangi bir eşyayı alamaz.                                                            
3. Doktorlar yardım isteği göndermeyen hastaları iyileştiremez.
4. 4. İlk yardım yapılacak kişi suçluysa ve bölgede polis yada J.Ö.H ekipleri varsa güvenlik güçleri gözetiminde hastaya müdahale yapılacaktır.                                    
5. Doktorlar mesaide iken TeamSpeak3 kanallarında bulunmak zorundadır.
6. Doktorlar mesai içindeyken herhangi bir sebepten ötürü başka TS3 odasına geçemez, kendi devriye odasında durmalıdır.
7. Adam ezmek, ateşin olduğu yerde canlandırma yapmak ve bu gibi olaylardan haksız kazanç elde etmek kesinlikle yasaktır.
8. Doktorlar kendilerini savunamazlar. Bazı istisnalar hariç doktorlar sunucu içerisinde dokunulmazdır. Fakat dokunulmaz olduklarını rol esnasında belirtemezler.
9. Doktorlar kendi araçlarını başıboş bırakamazlar.
10. Doktorlar helikopterlerini şehir içlerinde pistlere, polis veya jöh merkezinin pistine indirebilir, şehir dışında ise diğer oyuncuların işini engellemeyecek şekilde yolun kenarında herhangi bir yere indirmelidir.
11. Doktorlar sahipsiz araçları, araç kaydına baktıktan sonra çekebilir.
11.a. Araç kaydına bakıldıktan sonra o araç benim şeklinde gelen olursa sahibi değilse çekme hakkına sahiptir. Silahla tehdit edilemez.
12.12.Doktorlar Rebel Shop'da ki araçlara ve doktorun işini yapmasına engel olanların (TROLL) araçlarını çekme hakkına sahiptir. Garaj çıkışlarını kapatan araçlar içinde aynısı geçerlidir. Rebel Shop'da aracının çekilmesini isteyen kişinin, aracının çekilmesinde herhangi bir problem yoktur.                                    
13. Doktorların ihbar harici kara araçlarında hız sınırı şehir merkezlerinde 75 km/h, şehir dışlarında 150km/h, hava araçlarındaki alçaklık derecesi 50 metre'dir. Bu hız sınırlarına uymak zorunludur.
13.a. İhbar geldiği takdir de bu kuralların hiç birisi geçerli değildir. Diğer sivil vatandaşların hayatlarını ve kendi hayatlarını tehlikeye atmadığı sürece istediği hız ve alçaklıkta gidebilir.
14. RDM bölgesine doktorlar gidebilir. Fakat öldürülmeyi, soyulmayı, kaçırılmayı ve aracının çalınmasını göze almalıdır.
15. Doktorlar senaryo alanlarına (Banka soygunu, trafik şube baskını) ve hapishaneye gidemez.a l t i s t ü r k Gitmesi yasaktır.
16.Doktorlar senaryo alanları ve hapishanede yaralanan kişilere ilk yardım müdahalesinde bulunması yasaktır.                                    
17. Doktorlar polisle iş birliği içerisindedir. İhbar etmek istediğinde uygun bir şekilde, kişilerin isimlerini vermeden (ghost yapmadan) ihbar etmelidir.
18. Doktor araçları, doktorlar gibi dokunulmazdır. Aracın yanında doktor varken veya doktor ilk yardım yaparken hiçbir şekilde çalınamaz. Aracın yanında doktor yoksa çalınabilir.Bu kurala Strider dahil değildir. "Strider" Adlı araç kesinlikle hiçbir koşul altında çalınamaz.
19. Doktorlar kendi araçlarına el koyamaz ve çekemezler.
20. Doktorlar taksicilik yapamazlar. Bir yere gitmek isteyen kişileri taksicilere yönlendirmelidir.
21. İlk yardım yapılan hasta eğer hastaneye bırakılmak istiyorsa bırakılmalıdır.
22. İlk yardım yapılan hasta doktorun yanındayken kaçırılamaz, hastanın can güvenliği doktora aittir.
23. Doktorun aracındaki kişiler zorla alıkonulamaz.
24. Doktorlar birbirlerine seviyelerinin yetmediği araçları sadece komuta uygun gördüğü takdirde verebilirler. (Strider dahil değil.)                                 
25. Doktorlar emir komuta sistemine uygun davranmalıdır.
26. Oyuna ilk giren kişi kimse komuta ondadır. Eğer Stajyer Doktor ise üst rütbesi gelince komutayı devretmelidir.
27. Oyundan çıkarken komuta bir başkasına devredilmelidir. Genellikle oyunda olan en üst rütbeliye verilmesi uygun görülmüştür.
28. Üst rütbeli doktorun verdiği emire uyulmalıdır.
29. Doktorlar olduğu devriyenin sınırlarından çıkmamalıdır, bazı istisnalar dışında (doktor yetersizliğinde).                                                                           
30. Doktorlar diğer oyunculara karşı sabırlı davranmalıdır.
31. Vatandaşlara karşı kaba davranan doktorlar görevinden men edilir.
32. Doktorlar üslûba önem vermelidir. Argo tarzı konuşmalardan kaçınmalıdır.
33. Doktorlar işlerini bozan, yapmasına engel olan kişilere ilk yardım yapmak zorunda değildir.
34. Oyuna giren doktor kara araçlarında 5 açma simit, 5 kahve; hava araçlarında 5 açma simit, 5 kahve, 1 benzin bidonu almak zorundadır.
35.Doktorlar başka Arma 3 sunucularında Whitelistli oyuncu ve yetkili olamazlar.            

« Son Düzenleme: 23 Mart 2017, 18:07:38 Gönderen: Osman. »