Gönderen Konu: [REHBER]Polis Çevirmesi  (Okunma sayısı 1960 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Cleoder

  • Azılı Rebel
  • *
  • İleti: 181
    • Oyuncu İsmi: -
    • Profili Görüntüle
[REHBER]Polis Çevirmesi
« : 07 Temmuz 2016, 23:14:59 »Polis tarafından çevrilince ne yapmalı?


Polis tarafından çevrilince ne yapmalı?

İşten yorgun argın bir şekilde eve dönüyorsunuz ve aracınızı kullanırken zihniniz “acaba Superman mi yoksa Batman mi yener?” şeklinde bir tartışma içinde başını almış gidiyor. Acaba Superman o lazer gözleriyle Batman’i duman eder mi yoksa Batman müthiş zekasıyla bir kurtuluş yolu bulur mu?

Zaman ilerledikçe ayağınız gaz pedalına daha sert basmaya başlıyor ve max 70 km ile gitmeniz gereken caddede 100 yapıyorsunuz; siz bunu farketmiyorsunuz bile. Tam da Batman’in “bat mobile”ını hayal ederken aracınızın içini ve etrafı aydınlatan kırmızı-mavi led ışıklar dikkatinizi çekiyor, sizi gerçek dünyaya geri getiriyor.

Kahretsin! Polis sizi çeviriyor. Hepsi Superman’in suçu. En başta bitirsene şu Batman’in işini!

Şaka bir yana, eğer gerçek hayatta ilk kez bir polis tarafından çevrilirseniz kalbiniz yerinden çıkacakmışçasına atar, heyecan yaparsınız, terlersiniz. “Ne yapmalıyım? Nereye çekmeliyim? Aracı durdurunca araçtan inmeli miyim? Aracın motorunu kapatmalı mıyım? Memur yanıma gelene kadar ehliyet ve ruhsatımı hazır etmeliyim?” Kafanızda deli sorular gezip durur.

Polis tarafından çevrilme durumu genel olarak çok da mutlu olabileceğiniz bir an olmasa da, eğer akıllı ve mantıklı davranırsanız bu anı hem kendiniz hem de polis memuru için gayet rahatlatıcı bir tecrübeye çevirebilirsiniz.


Not: Bu rehber hız sınırı ihlali, hatalı dönüş, kırık stop lambaları, durma ihlali, şerit ihlali gibi ufak tefek trafik suçlarına yönelik hazırlanmıştır. Eğer polis ile agresif takip içindeyseniz, kafanızın üzerinde ışıklarını yakmış bir helikopter, aracınızın peşinde zamanlarını aldığınız için sizi dayak manyağı yapmak isteyen memur ordusu varsa, bu rehberi es geçseniz de olur. Ek olarak bu rehber yalnızca oyun alanında bilgilendirme amaçlıdır ve yasal tavsiye değeri taşımaz.


Kendinizi Polis Memurunun Yerine Koyun


Sivil halk olarak bilmeniz gereken ilk ve en önemli şey, trafikte araç durdurmak polis memurları için oldukça tehlikeli bir durumdur. Peki trafik çevirmelerini polis memuru için tehlikeli kulan şey nedir?

İlk olarak kenara çekilen sürücünün veya araçta bulunan diğer kişilerin polis memuruna oluşturabileceği tehditler. Ani ve ölümcül saldırılar çok sık yaşanan durumlardan bir kaçıdır. Her yıl düzinelerce polis memuru trafik çevirmelerinde araç sürücüsü tarafından yapılan ani silahlı saldırıda hayatlarını kaybediyorlar. İkinci durum ise trafik yoğunluğu. Polis memuru trafik çevirmesi yaparken kenardan geçen başka bir araç tarafından ezilebilir. Bu da maalesef her yıl bir çok polisin hayatını kaybetmesine sebep oluyor.

Bknz:Son saniyeler.

Polis memuruna yönelik oluşan tehditler, sizin çevirme sırasında ne yapmanız gerektiği konusunda bir kaç ipucu verecektir.
1) Yolun güvenli bir bölgesine aracınızı çekin.
2) Polisin sizi kendisine tehdit olarak görebileceği hareketlerden ve söylemlerden kaçının.

Kenara Çektiğinizde Ne Yapmalısınız?

Aracınızın hızını düşürün. Polis tarafından uyarıldıktan sonra kenara çekeceğiniz zaman ya sinyal verin, ya da aracınızın hızını belli bir seviyede düşürün ve yavaşça kenara yaklaşın.
 
Güvenli bir bölgeye çekin. Genel olarak aracınızı yolun sağ tarafına çekersiniz. Aracınızı kenara çekerken hem kendiniz hem de polis memuru için en güvenli olabilecek yeri seçmelisiniz. Geniş bir yolda kenara çekmeniz gayet uygun olacaktır. Eğer gece vakti kenara çekecekseniz, ışıklandırmanın iyi olduğu bir noktaya çekin.

Eğer doğru düzgün bir park alanı arıyorsanız bunu düşük bir hızda yapın. Hızlı devam ederseniz polis kaçacağınızı düşünüp başınıza bela olabilir.

Aracın içinde kalın. Eğer aracınızı durdurduğunuz gibi araçtan dışarı çıkarsanız, polise bir tehdit oluşturabilir veya aracın içinde sakladığınız bir şey olabilir şeklinde izlenim verebilirsiniz. O yüzden durur durmaz dışarı fırlamayın.

Eğer alacağınız cezaya itiraz edecekseniz cevaplarınızı kısa tutun ve hatanızı direkt olarak itiraf etmeyin. Polis memuruna söyleyeceğiniz en ufak şey bile mahkemede aleyhinize kullanılabilecek bir delil olarak saklanır. Dolayısıyla eğer cezaya itiraz etmek gibi bir niyetiniz varsa suçunuzu itiraf etmemeli ve lafı uzatıp polisi şüphelendirmemelisiniz. Polis camınıza yaklaştığında genelde tipik sorular sorarak sizden bir itiraf almaya çalışacaktır. Mesela “Sizi neden durdurduğumuzu biliyor musunuz?” gibi. “Çok hızlıydım efendim” demeyin. Basitçe “Hayır,” ya da “Bilmiyorum” deyin.

Ancak bazen “Üzgünüm” de işe yarar. Ancak bazı zamanlarda polise kelime oyunları yapmak yerine yalnızca “Özür dilerim, üzgünüm” gibi cümleler de işe yarar. Eğer cezanıza itiraz etmek gibi bir niyetiniz yoksa “Üzgünüm memur bey. Superman ve Batman’ın savaşını hayal ediyordum. Bir dahaki sefere daha dikkatli olacağıma söz veriyorum,” gibi bir cümle kurmanız yalnızca ufak bir uyarıyla kurtulmanızı sağlayabilir.

Polis memurunun belgelerinizi istemesini bekleyin. Polis memuru daha aracınızın yanına bile gelmeden ehliyet ve ruhsatınızı hazırlayarak işlemi hızlandırmaya çalışmayın. Memur sizin uzaktan yaptığınız hareketleri gördüğünde aracın torpidosundan silah çıkarmaya çalıştığınızı sanabilir. O yüzden sakin olun, bekleyin.

Net ve sakin hareketler yapın. Ehliyet ve ruhsatınızı almak için torpidoya uzanırken düzgün bir şekilde uzanın. Eğer alelacele torpidoya uzanmaya çalışırsanız polis memuru sizin ruhsat yerine silahınızı almaya çalıştığınızı düşünebilir. Eğer cüzdanınız ve ehliyetiniz aracınızın arka koltuğundaki sırt çantanızın içindeyse arka koltuğa uzanmadan önce memura bunu yapacağınızı söyleyin ve arkaya uzanırken yavaş hareket edin.

Eğer silah taşıyorsanız, memura bilgi verin. Hey, hey. Sinirlenmeyin hemen. Silah dediysek ruhsatlı silahtan bahsediyoruz elbette. Kimse ruhsatsız taşıdığı silahı polise önceden haber vermez. Çevrildiğinizde ruhsatlı silahınız olduğunu ve yanınızda taşıdığınızı polis memuruna düzgün bir dille söyleyin. Memur, kontrolleri gerçekleştirirken silahınıza geçici olarak el koyma ve siz devam edeceğiniz zaman silahı tekrar verme yetkisine sahiptir.

Eğer polise silahınız olduğunu söylemezseniz ama polis kontrollerini gerçekleştirirken belinizden veya torpidonuzdan sarkan bir silah fark ederse, birkaç saniye sonra yüzünüze doğrultulmuş bir memur silahı görebilirsiniz.

İşiniz bitince ellerinizi tekrar direksiyona koyun. Ehliyet ve ruhsatınızı memura verdikten sonra ellerinizi tekrar direksiyonun üzerine koyun ve orada tutun. Ellerinizi aşağıda, memurun göremediği bir noktada tutarsanız memur bir silah veya başka bir tehdit unsuru çıkarmaya çalışıyorsunuz izlenimine kapılabilir.

Medeni olun. Memur ile konuşurken kibar ve saygılı davranın. Evet, ceza yemek can sıkıcı bir şey olabilir, ancak memuru tehdit etmek, ona “memur bey” veya “memur hanım” yerine ismiyle seslenmek ve kaba davranmak sizi bir yere çıkarmaz. Aksine işleri daha da kötü hale getirebilir. Eğer sizi durduran bayan bir memursa ona “tatlım, fıstık,” şeklinde hitap etmek yerine “memur hanım” şeklinde konuşun. Tanrım, memurlar devletin temsilcileridir. Biraz saygı yahu!

Arama izni vermek zorunda değilsiniz.Polis memuru aracınızı sizin izniniz olmadan arayabilmek için geçerli bir sebebe sahip olmak zorunda. Nedir bu sebepler? Aracınızdan kan, çürümüş et kokusu alabilir. Aracınızın arka koltuğunda boş bir alkol şişesi fark edebilir. Bu durumların dışında memurun aracınızı arayabilmesi için sizin izninize ihtiyacı var. Genelde size şu şekilde bir soru yöneltirler: “Aracınızı aramamın bir sakıncası var mı?” İllegal bir şey yapmamış olsanız da, Dördüncü Ekleme Yasa ile aracınızın aranmasına müsaade etmeme hakkınız var. Memura kibarca “Aramanızı istemiyorum, izin vermiyorum memur bey” derseniz, memur anlayış gösterecektir.

Tartışmayın. Yolun kenarı bir cezayı tartışmak için uygun bir nokta değildir. İş birliği gösterin, ceza makbuzunu imzalayın, ancak daha sonra mahkemede hakkınızı arayın.

Trafiğe geri dönerken dikkatli olun. İşiniz bittikten sonra ehliyetinizi ve ruhsatınızı tekrar yerlerine yerleştirin. Aracınızı çalıştırın, kemerinizi kontrol edin ve dikkatli bir şekilde trafiğe tekrar girin. Ancak bu kez Superman mı yoksa Batman mı tartışmasını bir kenara bırakın. Evinize gidince rahat rahat düşünüp bir sonuca varırsınız.

Ha bana sorarsanız Superman Batman’i duman eder. ;)Not:Flim'i izlemedim :D
« Son Düzenleme: 07 Temmuz 2016, 23:39:58 Gönderen: Cleoder »