AltisTÜRK FORUM

Sunucu & Oyun Kuralları => Kurallar => Konuyu başlatan: 'TStere - 22 Mart 2016, 16:10:43

Başlık: Tüm Kurallar | Sivil-Polis-Doktor
Gönderen: 'TStere - 22 Mart 2016, 16:10:43
(http://puu.sh/i40WW/c072d0b6c6.jpg)
Yazılı olmayan kurallardan dolayı hiçbir oyuncuya cezai işlem uygulanmaz.
Aşağıdaki kurallara uyulmaması, serverdan kick ya da ban ile sonuçlanır.
AltisTürk serverlarına girmiş her oyuncu bu kuralları kabul etmiş bulunmaktadır.

Genel Kurallar

1.Hile, Bug, Script kullanımı, Server içi ve Ts3 içi Küfür BAN Sebebidir.
2.Herhangi bir bug kullanımı ile ortaya çıkan durumlar hemen adminlere veya rehberlere iletilmesi gerekmektedir. Aksi halde suça göz yumulduğundan gerekli işlemler yapılır.
3. Bir oyuncuyu ghostlamak(yerini sidechatten söylemek,yayınlardan bakmak) yasaktır.
4. Başka oyuncudan alınmış hesaplar serverımızda permanent banlı ise ban açılmayacaktır. Hesap alırken dikkat ediniz.
5. Bir oyuncu ban yediği zaman 2. hesabı bulunuyorsa 2. hesabı da banlanacaktır.
6. Herhangi bir zarar karşılama olayında kanıtlar istenmektedir. Kanıtlar okunabilir veya rahatlıkla izlenebilir kalitede olmak zorundadır. Kanıtı olmayan kişilerin itiraz etme hakkı hiç bir şekilde yoktur.
7.Bir konu hakkında şikayette bulunurken, konuya ait video, ekran görüntüsü gibi deliller en geç 2 gün içerisinde "Oyuncu Bildirin" bölümüne forum kuralları çerçevesinde bildirilmelidir. Aksi taktirde şikayetler zaman aşımına uğrayıp reddedilecektir. (Hiç bir delil intikam almak, koz olarak kullanmak için bekletilemez.)
8.Sunucu içerisinde, Teamspeak üzerinde (RolePlay içi dahil) küfür etmek, hakarette bulunmak, 3 defa veya daha fazla kez ceza almak "Altistürk" bünyesindeki her türlü yerden süre sınırı olmadan ceza almanıza sebep olabilir.
9.Herhangi bir kural hatası olduğunda, video veya ss gibi kanıtlarda kural hatası yapan 2.bir oyuncunun adı görülmediği vakit, yanında bulunan aynı çete veya klandaki oyuncu veya oyunculara kim olduğu sorulacaktır. İsim verilmediği taktirde, video'da adı veya adları görünen şüpheli oyuncu veya oyuncular ceza alacaktır.
10.Server'da herhangi bir şekilde oyun parası karşılığında item satmak veya takas yapmak, nakit para, oyun satımı vb. ticari amaçlı işlemler yapmak kesinlikle yasaktır. Satanların veya satın alanların hesapları sıfırlanacaktır.
11.Combat Log Hakkında açılan konulara direk işlem yapılacaktır. (24 Saat verilmeyecektir.)
12.Bir şikayet videosunda her iki taraf (Şikayet eden ve Edilen) içinde kural hatası varsa her iki tarafa da cezai işlem uygulanacaktır.
13.Bir klana mensup olan oyuncu, oyuna üyesi olduğu klan tagı altında veya sivil isimle (TAGSIZ) giriş yapabilir. (Fakat farklı klanın tagını alıp girmesi kesinlikle yasaktır. Onun için kendi klanından çıkıp, o klana mensup olmalıdı,clan oyuncuları sadece kendi taglarını almak zorundadır başka bir uydurma tag alamazlar. Aksi takdirde bu işlemi uygulamayan oyuncu serverden uzaklaştıralacaktır.)
14.Sunucu ile ilgili bildirimlerde (şikayet, bug, vb..) ve sunucudaki oyunun işleyişini ilgilendiren diğer konularda (bağış yapımı, oyun satışı vb.) yöneticilere yanlış bilgi vermek, kanıtlarla oynamak gibi yönetimi kandırmaya yönelik tüm girişimler yönetimi yanıltma altında değerlendirilecektir ve bu oyuncular 3 gün ile kalıcı arasında değişen uzaklaştırma cezası alacaktır.
15.(A) Haksız yere kazanç sağlamak için kanıt ile oynanması (Photoshop, Montaj)
16.(B) Bir şikayet videosunda veya SS'li kanıtında oynama yaparak. (Photoshop, Montaj) yönetimi yanlış yönlendirme.
17.(C) Geçmiş kanıtları yeniymiş gibi öne sürme.
18.Durduk yere garajınızdan ve hangarınızdan silinen araçlarınızın zararı tarafımızca karşılanmayacaktır.
19.AltisTürk uygun görmediği oyuncuları bünyesinden uzaklaştırma hakkına sahiptir.
20.Bilerek yapılan kurar ihlallerinde kural ihlali yapan oyuncu zarar karşılama yapmaya razı olsa bile  şikayet eden kişi oyuncunun ceza almasını isterse gereken cezai işlem uygulanacaktır.
21.Başka serverda Yönetici, Rehber ,Başhekim ,Emniyet Amiri ,Emniyet Genel Müdürü , Emniyet Genel Müdür Yardımcısı vb. yetkisi olanlar serverımızda oyuncu olarak bulunamazlar. Serverımızda Doktor Polis vb. görevli olan oyuncuların başka serverda bu ve bunlar gibi benzeri görevleri varsa serverımızdaki görevleri silinecektir.
22.Ses kaydı almak artık serbest sadece izinsiz bir şekilde destek odaları ve özel görüşme odalarında almak yasaktır.
23.Sadece kendi videonuz ile şikayet konusu açabilirsiniz başka bir kişinin videosunu kullanarak şikayet açamazsınız.( Size yapılan bir kural ihlali varsa videoda konu açabilirsiniz yada örneğin : a clanı oyuncusuna kural ihlali yapılıyor sizde a clanındasınız o oyuncuyu temsilen şikayet konusu açabilirsiniz.)
24.Yapılan kural hatalarında zarar karşılama zorunluluğu artık yoktur.(Oyuncular kendi aralarında anlaşabilir ama herhangi bir zorunluluk artık yoktur.Örneğin:Ben seni vurdum zararını karşılıcam gibi birşey artık söz konusu değildir.)
25.TeamSpeak 3 te 1 hafta boyunca online olmayan klanların odalarına uyarı yazılakcatır 5 gün içinde geri dönüş olmazsa klan odaları silinecektir.
26.Rebel lisansı olmayan kişiler rebel lisans eşyalarını kullanamaz.Rebel lisans süresi bitenler üstünde kalan,o itemleri kaybedene kadar kullanabilirler.
27.Taksi durağından sadece taksiciler taksi araçlarını çıkarabilir.
28.Makro kullanımı yasaktır tespit edilen oyunculara cezai işlem uygulanacaktır.
29.Banlatmaya yönelik oynayan kişiler tespit edilirse sunucudan uzaklaştırılabilir.
30.Oyundan ve TS den artık banlanackasın banlatıcam  vb gibi kelimeler konuşmak ve yazmak tamamen yasaktır.Bu tür kelime konuşanlar ve yazanlar #FA durumundan cezalandırılacaktır (Eklenen Kurallar Forumadan Yayınlandığı Andan İtibaren Geçerlidir.Bu Kuraldan Önceki Durumları Kapsamamaktadır)
31.Emniyet Amiri uygun görmediği kişileri AltisTürk Polis Teşkilatından çıkarabilir.
32.Polise yalan ihbar atan oyuncular hakkında cezai işlem uygulanacaktır.
33.Fail RP durumunda gerekli yetkililer cezayı yorumlayarak verebilir. (Örnek Fail RP Durumu; Sesin güzel değilse vurucam.)
34.Bir oyuncu aynı kural hatasını 4. kez yapar ise ceza aldığı süre iki katına çıkabilir.
35.Uzun süreli admin takibi sonucunda tespit edilen rol yapmadan sadece öldürme amaçlı oynayan oyuncular sunucudan kalıcı olarak uzaklaştırılacaktır.
36.Polis, J.Ö.H. (Jandarma Özel Harekat) ve Doktorlara RDM(Random Death Match) yapıldığı zaman ve oyuncular arasındaki karar anlaşmaya çıktığı zamanki RDM yapan oyuncunun vereceği zarar 300,000₺ olarak belirlidir.
37.Oyun içinde isminizin sonuna iğneleyici kelime koymak yasaktır . Örneğin (Cry,Ağlma,Mucuk,Kıyamam)
38.Kanıtsız yapılan suçlamalarda ; yönetime kanıt gösterilmek zorundadır.(Kanıtlar admin@altisturk.com adresine bildirilecektir.) (Bkz:"x" kişisi torpille alındı, "x" Admini "a" klanına torpil yapıyor.)
39.Polis,Doktor,J.Ö.H. teşkilatlarından 3 günden fazla sunucudan uzaklaştırma alınan oyuncular teşkilattan uzaklaştırma verilecektir  .
40.İllegal bölgelerde bulunan araçlar polis tarafından el koyma hakkına sahiptir .
41.Legal iş yaptığını göstermesine rağmen yinede soyulur ise soyan kisi ceza alacaktır.[Legal İş Etkinliği ]
42.Legal iş etkinliğini art niyetli olarak dokunulmazlığını kullanıp diğer kişileri soymak yasaktır, olması halinde ceza verilir.[Legal İş Etkinliği ]

RolePlay Kuralları

1.Side channel ve direct channeldan yazı ile rol başlatmak yasaklanmıştır. Rolün başlayabileceği tek durum direct channeldan sesli bir şekilde uyarı vermektir. Böylelikle rol başlangıcı 35 (otuz beş) metreye kadar indirilmiştir.
Örnk:X bölgesindeki silahlı–silahsız şahıslar teslim olun.
Herhangi bir araçtaki şahısa rol başlatılacağı zaman örneğin; "Suv'daki şahıs teslim ol!" vb. gibi rol başlatılmalıdır.Araca teslim ol denildiği zaman araçtaki adama uyarı verilmesi gerekmektedir.(Araçtan in,araçta bekle,silahsız in vb..)
Not:Direct channel ses menzili 35 metre altındadır.
2. Havadaki helikoptere rol başlatma devri kapandı.lHelikoptere sadece uzaklaş komutu vermek için sadece helikopterin arka kısmına ( kuyruk kısmı ) ateş edebilirsiniz eğer uzaklaşmaz ise öldürücü kuvvet kullanılabilir.Fakat bu İKİ TARAF İÇİNDE rol başlangıcı sayılmayacaktır. Eğer uyarı verilen helikopter bölgeden uzaklaşmaz ise uzaklaş komutunu veren taraf HAVA ARACINA ateş etme hakkına sahiptir. Ancak her iki taraf için rol başlangıcı yoktur. HELİKOPTER YERE İNERSE 2 TARAF İÇİNDE NORMAL ROL BAŞLATMA KURALLARI GEÇERLİDİR.
Örnk:Helikopterle bilerek üzerlerinde durup uyarı almasına rağmen ateş açtırmak amaçlı uzaklaşmayan taraf ateş açıldıktan sonra inip ateş etme hakkına sahip değildir. Yukarıda belirtilen kural dahilinde tekrar rol başlatmalıdır.
3. Polislerinde aynı kural ile özel mesajla rol başlatması yasaktır. Bununla beraber polisinde herhangi bir helikoptere uzaklaş uyarısı vermesi bir rol başlangıcı sayılmayacaktır. Eğer o helikopter bölgeden uzaklaşmaz ise uzaklaş komutunu veren taraf(polis) uyarı ateşi etme hakkına sahiptir. Ancak uyarı ateşi alan taraf için herhangi bir rol başlangıcı yoktur.
Örnk: Helikopterle bilerek üzerlerinde durup uyarı almasına rağmen ateş açtırmak amaçlı uzaklaşmayan taraf, polis ateş açtıktan sonra inip ateş etme hakkına sahip değildir. Yukarıda belirtilen kural dahilinde tekrar rol başlatmalıdır.
4. Polislerin siren ile uyarı verme durumu ise doktorlarda da bulunan siren haricindeki sirenini kullanması ile gerçekleşir.
Rol başlatan siren sesi: http://picosong.com/L7fb (http://picosong.com/L7fb)
5. Oyuncuya teslim ol uyarısı verildiği taktirde  bekleme süresi  minimum 10 (on) saniyedir. (Uyarı alan oyuncu kaçma, mevzii alma, Kendini savunma vb. girişimlerde bulunmadığı sürece.)
6. Rol ve senaryo sırasındaki araçlar hiçbir şekilde garaja konulmaz, hurdacıya satılamaz veya suya atılamaz.
7.(B) Clan üyesi olan oyunculardan bir kişiye uyarı verildiği zaman bölgede bulunan diğer tüm clan üyelerine de uyarı verilmiş sayılır.
8.(C) Kuralı Herhangi bir clana mensup olmayan (tagsız) oyuncu çatışma için uyarı vereceği zaman o bölgedeki kişilere özel mesaj ile bildirmeyecektir. Sivil kişiler sahte bir tag oluşturup oyuna girip öyle rol vermek zorundadır.(Örneğin ABC tagı gibi.)
9. Ölen bir oyuncunun herhangi bir eşyasını I menüyü açarak veya "take" (el işareti) ile almak kesinlikle yasaktır. Oyuncunun eşyalarını alabilmek için oyuncu sağ iken eşyalarını yere attırmanız gerekmektedir.
10.Karakolda troll yapan oyuncuları polis direk hapise atma hakkına sahiptir,
11.Fail RP ( Hatalı Rol ) yapan oyuncular FA suçundan yargılanacaktır.
Örneğin;
Kelepçeli halde olan birinden kelepçeli iken yapılması imkansız bir talepte bulunmak.
Yürümek, silahını istemek, bankadan para çektirmek vb.
Başlatılan bir role dini, milli ve ırki kavramlar eklemek.
12.Bir Rolün sona erme süresi 5 dakikadır.(Rp'ye dahil olan taraflardan ateş açılmaz ise) Yine Aynı şekilde rp bölgesinden 1.5 km alanının dışına çıkılması durumunda rp sonlanacaktır.
13.Tagsız bir oyuncu artık hiç bir çetenin veya bir sivilin rolüne dahil olamayacaktır.O clana mensup olmak zorundadır.(Role dahil olma diye bir şey yoktur.).
14.Kelepçelenen, yakalanan hiçbir oyuncu bir takım saçma sorular sorularak (kuralları aşma düşüncesi ile) öldürülemez, infaz edilemez.
15.Elleri kelepçeli bir oyuncu bindirildiği araçtan, kapıları açıkken inemez. İndiği taktirde bu "BUG" kullanımı kapsamında değerlendirilecektir.
16.Eğer araç kaçırıp sahibinden araca karşılık bir miktar para istendiğinde araç sahibi istenilen parayı vermiyor ise araçlar sadece hurdacı bölgesinde satılabilir veya istenilen miktarda anlaşma sağlanılabilir. (RDM Bölgelerinde (Çete bölgeleri dahil) araç patlatmak serbesttir.)
17.RDM bölgesi içerisinde bir ölüm gerçekleştiği vakit ölen kişi hem RDM hemde RDM dışı gerçekleşen olaylara tekrar dahil olabilmek için 30 dakika kuralını (Yeni hayat kuralı) beklemek zorunda değildir. Yeşil bölgelerde ve RDM bölgeleri dışında ölüm gerçekleşiyor ise ölen kişi 30 dakika boyunca o çatışmaya bölgeler değişse dahi, dahil olamaz.
18.RDM dışında yakalanan bir oyuncu, RDM bölgesini götürülüp infaz edilemez.
19.Polisler ve Doktorlar Bağışçı Dükkanlarına uğrayıp orada bırakılan araçlara el koyabilir. (Oradaki Oyuncuları polisler görmezden gelmelidir ve oradaki silahlı oyuncuların silahlarını alması yasaktır.)
20. Polis ve Rebel arasındaki çatışma durumunda çatışma bölgesine gelen sivil, 3. bir klan veya grup POLİS tarafından sorgusuz ateşe maruz kalabilir.  Kuralı Kaldırılmıştır
21. Sivillerin bu durumdan etkilenmemesi için bir bölgede çatışma var ise ihbar hattından polisin o bölgede olup olmadığı bilgisini alabilir.
22.GÜVENLİ BÖLGE içerisinde sahip olduğu aracı maymuncuklarken yakalayan kişi suçluyu bayıltıp, kelepçeleyip polise teslim etmek zorundadır. Kelepçelediğiniz kişiyi İNFAZ ETMEK YASAKTIR.
23.Araçtan araca rol verme devri kapandı.
24.Garaj bölgesindeki araçları çalmak yasaktır.
25.RDM bölgesinin içindeki kişiler birbirleriyle çatışabilir.
26.Rdm bölgesinin dışından hiçbir şekilde ateş edilemez.
27.RDM Bölgesinin içindende dışarıya hiç bir şekilde ateş edilemez.(Clan Base Hariç)
28.RDM bölgesindeki çatışan oyuncular kesinlikle RDM bölgesi sınırları içinde olmak zorundadır 150 metre kuralı geçerli değildir.
29.RDM bölgesindeki kulelere araç hooklayıp atmak yasaktır.
30.Yeşil bölgede şok ve kelepçe herhangi bir rol başlangıcı değildir. Ancak yeşil bölge (güvenli bölge) dışında ise şoklamak rol başlatır fakat kelepçelemek rol başlatmaz.(Örnek yeşil bölgenin dışında kelepçelinen kişi beni bırakmazsanız size ateş edicekler gibi bir uyarıda bulunduğunda bu kural geçersizdir.100 metre kuralı hala geçerlidir.)
31.Karakol baskını kesinlikle yasaktır.(J.Ö.H. Karakolları hariç , Karakola dışarıdan ve içeriden dışarıya ateş etmek yasaktır.)   Olarak değişmiştir ..)
32.Ölen birinin cesedine saygısızca hareketlerde bulunmak hakarete girer.
33.Herhangi bir yerde oyuncu araçtan iner inmez aracı çalmak yasaktır.
34.Polislerin rolu karakola taşıması ve roldeyken karakola kaçması yasaktır. ( J.Ö.H. Karakolları hariç.)
35.Polisler rol bölgesine 1.5 km yakınında  doğarak rol bölgesine gidemez.(Örneğin:Ölen kişi öldüğü yere rolde etkin rol oynamayacak kadar bir mesafeye yaklaşabilir.)
36.Kaçırılan araç için rol bittikten sonra pazarlık yapılması zorunlu değildir aracı çalan kişi aracı satmak istiyorsa satabilir.
37.İsyancı bölgesindeki araçları çalınması yasaktır.
38.Polislerin, sivillerin ve rebellerin karakola rol taşıması yasaktır. Herhangi bir oyuncu karakola dışardan içeriye veya içerden dışarıya ateş edemez.
39.Polisler için senaryo başladığında o bölgeye gelmeden rolsüz hiç bir etkileşimde bulunulmayacaktır.
40.Banka başladığı sırada başka bir rolde çatışmada olan polisin rolde öldükten sonra banka operasyonuna katılabilecektir fakat banka sayacı bittiğinde katılamayacaklardır.
41.Banka başladığı sırada başka bir rolde çatışmada olan rebel o rolde öldükten sonra bankaya katılabilecektir fakat banka sayacı bittiğinde katılamayacaklardır.
42.Güvenli bölgelerde ateş açan kişilere polisin ateş açma hakkı vardır.
43.Polis ve Jöh'lerden legal iş yapılırken escort (YARDIM) istenilebilir.Bu esnada oyuncunun üstünde RUHSAT'lı silah harici herhangi illegal silah bulunmayacaktır.Bulunan silahlara polis yada jöh tarafından el konulacaktır.
44.Giden bir araca rol verildikten sonra araçtaki şahıs herhangi bir faaliyet göstermediği taktirde karşı taraf sadece tekerleklerine ateş açabilir.Araçtaki şahıslar araçtan inip teslim olmaz veya verilen komutlara uymaz iseler vurulabilirler.[Herhangi bir tekerleğin patlaması gerekmektedir şahıslara ateş açılmadan önce]
45.Rol verip teslim olan kişi ghost yaptığından dolayı etkisiz hale getirilecektir.(Polis,J.Ö.H ve siviller için geçerlidir.)
46.Panik Butonunu Boş yere kullananlar ,güvenlik güçleri tarafından tespit ettiği taktirde para veya hapis cezası uygulama hakkına sahiptirler.
47.Her restart zamanında en az bir polis ve bir doktor helikopter ile aralarındaki iletişimi koparmamak için o restart boyunca hava devriyesine çıkmak zorundadır.
48.Her restart başlangıcında polisler olası bir banka soygununda bir ekibi hemen bankaya ulaşması için hazırlamak zorundadır. Bu ekibe J.Ö.H. Departmanı dahildir. Komuta Polisler tarafından hazırlanan ekipde ki en yüksek rütbeliye aittir. Bu komutaya J.Ö.H. Departmanı uymak zorundadır.
49.J.Ö.H. Departmanı Polis Departmanının içinde bulunduğu bir çatışmaya destek için geldiğinde çatışmadaki Polis komutasına uymak zorundadır.Polis Departmanı J.Ö.H. Departmanının içinde bulunduğu bir çatışmaya destek için geldiğinde çatışmadaki J.Ö.H komutasına uymak zorundadır. Polis veya J.Ö.H. Departmanından herhangi birisi komutanın vermiş olduğu emire uymaz ise genel olarak uygulanan prosedür aynı şekilde uygulanmak zorundadır. (Bu kurala banka senaryosu dahil değildir.)
50.Yeşil bölgenin 100 metre dışına kadar herhangi bir rol başlatamazsınız .
51.Klan base dışında başlayan bir rol klan base taşındığı taktirde rol senaryoya dönmektedir .


COMBAT LOG KURALLARI

1.Öldükten sonra, respawn çekmeden oyundan çıkmak
2.Evi soyulan şahısın, oyundan çıkması.
3.Rol'deyken oyundan çıkmak.

Benzinlik ve Market Kuralları

1.Polisler, sivil girdiklerinde benzinlik ve market soygunu yapabilecekler.
2.Banka soygunu başladığı andan itibaren hiçbir oyuncu benzinlik veya market soygunu yapamaz soygun girişiminde bulunamaz.
3.Benzinlik soygunu senaryodur.

Kavala Pub/Bar Kuralları;

1-) Bara +18 yaş altı girmek ve içki satışı yasaktır.
2-) Bara kiyafetsiz, Girmek yasaktır.
3-) Bara silahla girmek yasaktır.
4-) Polis ve Doktorlarin görev başında bara girmesi ve alkol kullanmasi yasak.(Herhangi bir suç duyurusunda girmelerinde sakınca yoktur.)
5-) İHBAR geldiği taktirde polis güçleri bara baskin düzenleyebilirler.
6-) Bar sabihi bar kurallarına uymadığı taktirde zorluk çıkartan şahısı kelepçeleyip polise ihbar edebilir.
NOT:Bu kurallar tamamen ROL  amaçlıdır.Kurallara uyulmadığı taktirde herhangi bir BAN cezası uygulanmayacaktır.

İletişim Kuralları

1.Side Channel üzerinden konuşmak yasaktır. Etrafınızdakilerle konuşmak için Direct Channel'da bulunmalısınız.
2. Direct ve Side channel üzerinden diğer oyuncuları rahatsız etmek ve oyunculara engel olmak (Müzik açmak,sebepsiz ve anlamsızca bağırmak ve bunlara benzer her türlü durum) yasaktır.
3.Dini, ahlaki ve kültürel değerlerle dalga geçmek veya çeşitli terör örgütlerine ait şarkılar açmak söyletmek/dinletmek/yazmak yasaktır.
4.Polis ve Doktorlar sunucuya giriş yapmadan önce teamspeak adresinde bulunmak zorundadır.
5.Taksiciler teamspeak üzerinde taksi odasında bulunmak zorundadır.
6.Side Channel üzerinden, oyun içerisinde yaşanılan bir konuyla/olayla alakalı tartışmak, görüşme gerçekleştirmek yasaktır. Bu tutumu sergileyen her oyuncu o an adminlerin ve yöneticilerin insiyatifleri doğrultusunda veya haklarında açılan şikayet konusu/konuları doğrultusunda ceza alabilirler.(SDK)

Merkez Bankası Kuralları

1.Merkez bankasına girmek siviller için suç sayılır.İzin verilmeden giren siviller emniyet güçleri tarafından ateşe maruz kalabilir.
2.Merkez bankası soyulduğu taktirde tüm polis memurları olay yerine durdurmak için gitmelidir..
3.Etraftaki memurlar destek için bankaya gidebilirler. Soygun sırasında başka işlenen suçlar görmezden gelinerek olay yerine gidilebilir.
4.Polis soygun sırasında içerideki sivilleri dışarı çıkarmak ile yükümlüdür.
5.Binaya girmeye çalışan polisleri engellemeye çalışan tüm siviller iş birlikçi olarak kabul edilecektir.
6.Bilindiği üzere banka sayacı başladıktan sonra polislerin sonradan giriş yapıp bankaya müdahele etmeleri yasaklanmıştır. Bununla beraber gelen bu kural neticesinde bazı grupların restart vakti bankada çıkıp yapıp server online olduğunda girip 8 polis aktif olur olmaz bankanın başlatıldığı gözlemlenmiştir. Bu sebeple server online olduktan azami 15 dakika sonra banka soygunu başlatılabilecektir.
7.Merkez bankası içine herhangi bir zırhlı araçla girilmesi yasaktır. (Sadece İfrit ve Hunter)
8.Banka trollemek yasaktır. Troll yapan kişi tespit edildiği vakit cezai işlem uygulanacaktır.
9.Banka başladığı sırada başka bir rolde çatışmada olan polisin rolde öldükten sonra banka operasyonuna katılabilecektir fakat banka sayacı bittiğinde katılamayacaklardır.
10.Banka soygununda birden fazla çete birleşebilir (ihbar yoluyla çete isimleri bildirilecek) lakin oyundaki polis sayısının en fazla 4 çete üyesi fazla gelebilir.(Oyunda 10 polis varsa soyacak çetelerin kişi sayısı toplam 14 olacaktır.)
11.Banka senaryosu bitmeden kasa kesinlikle kitlenmeyecek.
12.AltisTürk'de bankanın kim kazandığı veya kimin kaybettiği ile ilgili herhangi bir resmi kayıt yoktur.
13.Kasa patladıktan sonra 1 veya daha fazla altın kaçırıp kuyumcuya satmak bir senaryo bitişi değildir.
14.Polis bankayı ele geçirdiğinde, polislerin hepsi öldüğünde veya bankayı soymaya çalışan taraf öldüğünde veya tutuklandığında banka senaryosu bitmiş olur.


Araçlar

1. Terk edilmiş araçlar, polisler veya doktorlar tarafından el konulur.
2.Belli bir zaman geçmiş park edilmiş araçlara polisler veya doktorlar tarafından çekici çağırılır.
3.Boş araçlar sunucuda lag yapar ve bunu polise veya doktora bildirdiğiniz zaman server daha sağlıklı olur.
4.Polis sürat tekneleri suçluları yakalamak için kullanılabilir.
5.Sebepsiz yere çok fazla araç satın almak servera zarar verir.
6.Bütün Araç Spawn Bölgelerinde bırakılan araçlara, polis veya doktorlar tarafından el konulur.
7.RDM Bölgelerinde (Çete bölgeleri dahil) araç patlatmak serbesttir.

Hız Limitleri

Büyük Şehir İçinde;
Küçük Yollarda: 50km/h
Ana Yollarda: 65km/h

Büyük Şehir Dışında;
Ufak Yollarda: 80km/h
Şehirler Arası Yollarda: 110km/h

İllegal Araçlar

Aşağıdaki araçların siviller tarafından kullanılması, şehir içinde bulundurulması yasaktır. Aşağıdaki araçların görülmesi durumunda güvenlik birimlerince gereken yapılmalıdır.
1. Ifrit
2. Speedboat
3. Hunter
4. Offroad Armed

İllegal Silahlar ve Eşyalar

Sivillerin aşağıdaki silahları bulundurması ve kullanması yasaktır.
Elinde veya sırtında silah görülen oyuncuların silahlarına polisler tarafından el konulabilir.
1. MX Serisi
2. Katiba Serisi
3. TRG Serisi
4. Mk.20 Serisi
5. Mk.18 ABR
6. SDAR
7. Sting SMG
8. Susturucu P07 (Taser)
9. Mk.14

Illegal Esyalar

1. KAPLUMBAGA
2. KOKAIN
3. EROIN
4. MANTAR
5. ESRAR

Yeni Hayat Kuralı SİVİL-POLİS-REBEL

1. Öldükten sonra 30 dakika boyunca öldüğünüz bölgeye gidemezsiniz. Ek olarak; Herhangi bir oyuncu tarafından öldürüldüğünüz vakit Yeni Hayat Kuralı (YHK) gereğince 30 dakika içerisinde size zarar veren o oyuncuya yaklaşılamayacak, herhangi bir uyarı sonucu ateş açılamayacaktır. (Örn; Tuz İşlemede Ahmet tarafından öldürüldünüz. Ahmet sizden çaldığı ürünleri elinden çıkarmak için gideceği yer Tuz Ticarettir. Bu bölgeye 30 dakika içerisinde (Yeni Hayat Sayacı Bitmeden) giriş yapılamaz ve sizden ürünlerinizi çalan oyuncuya müdahale edilemez.)
2. Rol yaparken bir senaryoda ölürseniz tüm suçlarınız silinir, fakat intikam alamazsınız.
3. Eğer RDM yapıyorsanız karşı taraf için bu yeni hayat başlangıcıdır.(Kural ihlaline kural ihlaliyle karşılık verilmez.)
4. Eğer roleplay dışında kendiniz intihar ederseniz, bu da yeni bir başlangıç sayılmaz.

Random Deathmatching (RDM) SİVİL-REBEL

1. Rol yapmadan sebepsiz yere birini öldürmek.
2. Isyancılara katılmış olmanız sebepsiz yere öldürme yetkisi vermez, polisleri dahi roleplay yapmadan öldüremezsiniz.
3. Polisler ve sivil/rebeller ile çatışmaya sadece bir suç ile ilgili bir durum söz konusu olduğunda girebilirler.
4. Çatışma sırasında öldürüldü iseniz, bu RDM sayılmaz.
5. Kendinizi veya bir arkadaşınızı korumak için öldürmek RDM sayılmaz. (Rp başlangıcı kurallara uygun bir şekilde yapıldığı takdirde)
6. Bir kişiyi istediğiniz talepleri yapmasına izin vermeden kısa bir sürede (10 Saniye) öldürmek RDM sayılır.
7. Karşı Tarafla herhangi bir rolünüz yokken bayıltıp, kelepçelemek fail rpdir.
8. RDM Bölgelerinde VDM Yapılması yasaktır.

Araçlar SİVİL-REBEL

1. Bilerek aracı oyuncuların üstüne sürmek VDM sayılır.
2. Bilinçli olarak kendini araçların önüne atmak ölmek/yaralanmak diğer oyuncuları suça karıştırmak.
3. Diğer araçları çarparak patlatmaya çalışmak. (Kamikaze)
4. Sürekli olarak başkasının sahip olduğu bir araca izin verilmeden binmek.
5. Helikopteri sadece çarpmak veya patlatmak için çalmak.
6. Araclara sadece tarafından rol gereği uyarı ateşi veya etkisiz hale getirilmek için ateş açılabilir. Diğer araçlara sadece patlatmak için ateş açılamaz.
7.Her türlü araca sürekli olarak "Aracı Düzelt" yaparak patlamasına, etrafındaki oyuncuların ölmesine veya aracın hareketine  engel olmak suç sayılır.

Hava Kuralları SİVİL-REBEL

1. Bilinçli bir şekilde helikopteri bir yere çarpmak veya diğer helikopter yada araçlara çarpmak.
2. Şehirlerin üstünde sürekli olarak 150m altında uçmak yasaktır.
3. İzin verilmeden şehir merkezlerine inmek.
4. İnen helikopterler polisler tarafından kaldırılır. (El konulur)
5. Roleplay esnasında Helikopterler ile hook (rope) yaparak size veya çetenize ait olmayan bir araç kaldırılamaz. Araç sahibi aracın etrafında ise araç kaçırılamaz. (Aracın anahtarını almadıkça veya içerisinde aracı kullanan bir oyuncu olduğu müddetce)
Örnk:"X" Oyuncu aracındaki malları satmak için durup markete gittiği esnada hook yapılarak araç kaldırılamaz.
6.Yerde sabit olan bir helikopterin üstünde helikopter durabilir ancak havalanmış veya seyir halindeki olan bir helikopterin üstünde durması yasaktır.

Polis'i Engellemek SİVİL

1. Sivillerin polislerin sırt çantalarına bakması tutuklanmalarına sebep olur. Devamlı olarak yapan kişiler hapishaneye gönderilir.
2. Polisleri sürekli yerlerini belirtmek amaçlı takip eden kişiler tutuklanabilir.
3. Rol yapmadan sadece polisleri öldürmek için silahlanan sivil ve asiler RDM yapıyor sayılacaktır ve yakalandıkları/görüldükleri yerde silahlarına ve eşyalarına polis tarafından el koyulabilir.
4. Uzun bir süre polisleri rahatsız ve taciz etmek serverdan uzaklaştırılmanıza sebep olur.
5. Polislerin görevlerini yapmasına engel olmak tutuklanmanıza sebep olur. Devamlı olarak yapmanız serverdan uzaklaştırılmanız ile sonuçlanır.

Rebel kuralları
Isyancı'lar hükümete karşı baş kaldıran birlikler anlamına gelmektedir. Genellikle yasadışı işler sonucunda kendilerine bir birikim sağlarlar. Polis karşıtı görülen isyancılar genellikle illegal bölgelerde faaliyet gösterirler. Isyancılar kural tanımaz olarak bilinseler de server kurallarına uymaları mecburidir.

Isyanci (Rebel) Kuralları;

1. Herhangi bir çete kurulduğunda bütün üyeler çete mensubu sayılır.
2. Hiç bir isyancı sebepsiz yere birini öldüremez, ateş edemez, öldürmeye teşebbüs edemez ayrıntılı bilgi için RDM kurallarına göz atın.
3. Isyancıların tek amacı banka soyup, polisleri öldürmek değildir. RolePlay çerçevesi içinde ve kurallar dahilinde bir çok aktivite de bulunabilirler.
4. Herşey kurallara uygun bir seviyede yapılmalıdır.
5. Her bir olayın/saldırının açıklayıcı bir sebebi olmalıdır.
7.Güvenli Bölge dışarısında başlayan bir rp sonlanmadığı sürece güvenli bölge içerisine taşınabilir. Güvenli bölge içerisinde devam edebilir.

Paintball Kuralları

1.Paintball bölgesine rol başlatmak yasaktır,paintball bölgesinde kelepçeleme ve bayıltmada yasaktır.

AirDrop Kuralları

1- Airdrop hooklamak kesinlikle yasaktır. Airdrop'u hooklayan oyunculara (3 GÜN) Ban Cezası Verilecektir.
2- Bağışçı olmamasına rağmen Airdrop'un içinden çıkan sadece bağışçıda olan silahları bağışçı olmayanda kullanabilir.
3- Airdrop Bölgesinde ölen oyuncular tekrardan Airdrop bölgesine gelebilir.
4- Airdrop Bölgesine Polislerde Dahil olabilir.
5- Airdrop kutusu ve kırmızı çember kaybolduktan sonra 15 dakika sonra tekrar server kuralları geçerlidir ve ölen tekrar gelemez.
6- Airdrop Kutusu RDM bölgesi içinde ise RDM kuralları kutunun kaybolması fark etmeksizin devam etmektedir.

Taksici kuralları
Taksi lisansı  500.000 $ olup, lisansı ve aracı taksi durağından temin edilebilir.

1. Taksici olarak girecek oyuncular [Taksi] tagı almak zorundadır.
2. [Taksi] tagı alınmadan taksi araçlarını normal garajlardan çıkarmak yasaktır.
3. Taksiciler kesinlikle yanlarında silah ve illegal herhangi bir kıyafet ve eşya bulunduramaz.
4. Taksiciler herhangi bir role dahil olamayacak, rol başlatamayacak ve başkası tarafından uyarı-role maruz kalamayacak.
5. Taksi araçları her ne şartta olursa olsun çalınamayacak.
6. Taksici olarak görev yapan oyuncular TeamSpeak'te  Taksi odalarında bulunmak zorundalar.
7. Taksiciler legal ve illegal işlere bulaşamaz.
8. Oyuna taksici olarak girmeyecek oyuncular taksi odalarına kesinlikle giriş yapamayacak. Şikayet geldiği vakit hem TeamSpeak'ten hemde oyun içerisinden ceza alacaklardır.
9. Taksi çağıracak oyuncular [Taksi] tagı olan taksicilere oyun içerisinden özel mesaj yoluyla iletişime geçebilirler. TeamSpeak üzerinden kesinlikle taksiciye çağrıda bulunmak yasaktır.
10. Taksici alacağı yolcuyu almadan önce rolde olup olmadığı sorulmalı ve ona göre araca alınmalıdır. Rolde olan hiçbir oyuncu taksi çağıramaz ve taksici roldeki oyuncuyu aracına alamaz.
11. Taksiciden dolayı kaynaklanan bir kaza sonucu Forum üzerinde hakaret edilmesi yasaktır. Ceza Alabilirsiniz. Can kaybı yaşandığı durumlarda bunun sorumlusu taksicilerdir.
12. Taksi içerisinde bulunan yolculara da kesinlikle rol başlatılamaz. Aynı zamanda taksi içerisinde bulunan yolcuda bir başkasına rol başlatamaz.
13. Taksiciler yol ve hız kurallarına uymak zorundadır. Yolcuların canı ve Forum üzerinde hakaret edilmesi yasaktır. Ceza Alabilirsiniz.ı tamamen taksicinin mesuliyetindedir.
14. Taksiciler sadece polisler tarafından durdurulup aranabilir.
15. Taksiciler dokunulmaz olduğu için oyun içerisinde bunu lehine kullanamazlar.
16. Taksiciler konuşma tarzına ve uslubuna dikkat etmelidir. Kibar olunduğu gibi kaba da olunabilir ama karşı tarafı kışkırtacak sözlerden kaçınılmalı ve dokunulmazlığını düşünerek hareket etmemelidir.
17. Taksici görev yaptığı süreç zarfında yolcuyu almak için respawn çekip başka bir yerde spawn olamaz.
18. Taksici yolcu yol tarif etmediği vakit en kısa yolları kullanmak zorundadır.
19. Taksilerde indi-bindi parası 8.000$ dır. Taksiciler kilometre başına max 5.000$ alabilir. Bununla beraber taksicilerle pazarlıkta yapılabilir.
20. Taksici aldığı müşteriyi merkez bankası haricinde istediği her yere götürmek zorundadır. Hiç bir yolcu yarı yolda bırakılamaz.
21.Taksici olarak oynayacak kişilerin çetelerinden çıkmaları zorunludur.

Yol Yardım Ekibi Kuralları
Yol Yardım Ekibi lisansı 500.000 $ dır.

1. Yol yardım ekibi olarak girecek oyuncular [Yol Yardım] tagı almak zorundadır.
2. "[Yol Yardım]" tagı alınmadan Yol Yardım araçlarını normal garajlardan çıkarmak yasaktır.
3. Yol Yardım ekibi kesinlikle yanlarında silah ve herhangi bir illegal kıyafet/eşya bulunduramaz.
4. Yol Yardım Ekibi  herhangi bir role dahil olamayacak, rol başlatamayacak ve başkası tarafından uyarı-role maruz kalamayacak.
5. Yol Yardım araçları her ne şartta olursa olsun çalınamayacak.
6. Yol Yardım Ekibi legal ve illegal işlere bulaşamaz
7. Yol Yardım ekibi olarak görev yapan oyuncular TeamSpeak'te  Yol Yardım  odalarında bulunmak zorundalar. Oyuna yol yardım ekibi olarak girmeyecek oyuncular yol yardım odalarına kesinlikle giriş yapamayacak. Şikayet geldiği vakit hem TeamSpeak'ten hemde oyun içerisinden ceza alacaklardır.
8. Yol yardım çağıracak oyuncular [Yol Yardım] tagı olan Yol Yardım Ekibine oyun içerisinden özel mesaj yoluyla iletişime geçebilirler.
9. Yol yardım ekipleri çatışma olan yerlere gidemez..
10. Ücret verilmediği takdirde polis ile iletişime geçilecektir, forumda herhangi bir şikayet açılmamalıdır.
11.Taksici olarak oynayacak kişilerin çetelerinden çıkmaları zorunludur.
12.Başı boş arabalar çekilip satılabilir lakin araba park yerinde veya sahibi yanında ise herhangi bir şekilde dokunulması yasaktır. Araçları patlatmak yasaktır.
13.Yeşil bölgedeki araçları alıp satamazlar.Yeşil bölgedeki başı boş araçları polis karakollarının yanındaki araç depolarına götürmek zorundadırlar.
14.Başı boş olan araçları almadan önce mutlaka 3 defa Aracın Sahibi Burada mı ? gibi uyarmak zorundadırlar

İhale Kuralları
1.İhale başlangıç fiyatı 5 M dir.
2.İhaleyi  kazanan oyuncunun dükkanı kiralama süresi 1 aydır, 1 ay sonrasında tekrardan ihale açılacaktır.
3.2.bir şahısa devredilemez 1 hafta boyunca ilgilenmediği veya dükkanı açmadığı takdirde mekan kiralanan şahıstan geri alınacak ve parası iade edilmeyecektir.
3.Dükkanı işletecek kişiye işletme lisansı verilecek bunun haricinde 2 tane çalışanını bildirerek o şahıslarada işletme lisansı verilecektir.(Lisanslar npcleri açabilmek için)
4.Dükkanı açmak için anahtar sadece oyuncunun kendisinde olacak.
5.Bütün kazançları oyuncunun yapacağı role bağlıdır.

Clan Base Kuralları
1.Admin mesajı geçildikten 15 dakika sonra basılabilir.
2.15 Dakika içinde oyundan düşer kicklenir ölürse tekrar girebilir fakat 15 dakikadan sonra ölür düşer kicklenirse gelemez.
3.Basılan clan base ele geçirilirse oranın oyuncuları tekrardan oraya gelemez.
4.Clan base senaryoya dahildir.
5.Polis admin mesajı ile clan base basabilir.
6.Her res 1 clanın basesi sadece bir defa basılabilecek.
7.Oyunda basılacak clanın clan oyuncu sayısı 5 kişi olmak zorundadır.(4 kişi var ise veya daha az basılamaz.)
8.Clan base RDM bölgesidir
9.Uyarı sınırından itibaren oyuncu rolsüz vurulabilir onlarda karşılık verebilir. ( bu uyarıyı alan oyuncular için geçerlidir)
10.Clan bölgesine rol taşındığında clan oyuncularından birine oranın basılacağını bildirip direk basma hakkına sahiptirler. ( 15 dakika devre dışı bu durumlarda)Kural Kaldırıldı .
11.Polisler ihbar aldığı veya şüphelendiği zaman base basma hakkına sahiptir. (Basılacak klan oyuncusuna haber verildikten 15 dakika sonra basılabilir.)
12.Clan base baskınında basılan base içerisindeki bölgedeki bayrak çekildiğinde o bölge bayrağı çeken çeteye aittir.
13.Minimum 10 aktif oyuncunuz var ise clan base talep edebilirsiniz.(1 hafta online olduktan sonra)
14.1 hafta online oyuncusu olmayan clanları clan basesi silincek.
15.Clan odası silinen oyuncuların clan baseleri silinecektir.
16.Çete ismi değişikliği yapıcak çeteler,çete ismi değiştiği zaman çete bölgesi hakkını kaybeder.
17.Klan base baskını sadece a ve b klanları arasında olacaktır, 3. bir clan dahil olamayacaktır.
18.Clan base baskınında basan taraf 15dk dolmadan  çete bölgesine 1.5 km yaklaşamaz.
19.Klan base dışında başlayan bir rol klan base taşındığı taktirde rol senaryoya dönmektedir .


Polis kuralları

Emir Komuta Zinciri

Sunucuda bulunan en yüksek rütbeli polis komuta görevini üstlenir. Suçlularla anlaşma yapabilir. Ancak oyun kurallarında belirtilen maddeleri değiştiremez ve herhangi bir eklenti yapamaz.

Emniyet Amiri
Başkomiser
Komiser
Komiser Yardımcısı
Kıdemli Başpolis
Başpolis
Polis Memuru


Herhangi bir operasyon, baskın ve pusu sırasında ekipte bulunan en yüksek rütbeli polis her zaman en yetkili polis durumundadır. Emir verebilir, emre itaatsizlik durumunda ise kişi hakkında işlem yapabilir. Her polis as ve üst ilişkisi çerçevesinde bulunmalıdır. Aksi bir eylem ise kural ihlali sayılır. Bütün polis oyuncular bu maddeleri okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Öldürücü Kuvvet Kullanımı

1. Polis kuvvetleri şehir merkezinde, herhangi bir sivile, eve, binaya veya araca karşı silah alıştırması ve denemesi yapamazlar. Bu en ağır  şekilde cezalandırılmalarına sebep olur.
2. Silah kullanım disiplinine uymayan polisler görevden alınır ve sunucudan uzaklaştırılır.
3.Çalınan polis araçlarını, polis herhangibi bir  yerde gördüğünde rol başlatmadan direk ateş açabilir.(Ateş açıldığı zaman karşı tarafın rolü otomatik olarak başlamış olur,aracın içindeki şahıslar indiğinde bile polisin sıkma hakkı vardır.)Düzenlenmiştir.
3.Çalınan polis araçlarını, polis herhangibi bir  yerde gördüğünde rol başlatmadan direk ateş açabilir.(Ateş açıldığı zaman karşı tarafın rolü otomatik olarak başlamış olur,aracın içindeki şahıslar silahlı indiğinde  polisin sıkma hakkı vardır,silahsız indiğinde sıkma hakkına sahip değildir.)


Baskın - Pusu

Baskınlar yasadışı eylem yapan suçluları durdurmak için, suç işlenen alanı temizlemek ve emniyetini sağlamak amacıyla polisler tarafından gerçekleştirilir.
1. Herhangi bir operasyon düzenlemek için, operasyon ekibinde en az 3 (üç) polis bulunmalıdır.
2. Polisler operasyon alanındaki sivilleri arayabilir, yasadışı bir madde ele geçirdiğinde şahsı tutuklayabilir.Düzenlenmiştir.
2.Polisler operasyon alanındaki sivilleri arayabilir, yasadışı bir madde ele geçirdiğinde şahsı tutuklayabilir.(Can güvenliği sebebi,şüpheli gördüğünde kelepçelenebilir.)

3. Eğer aramada illegal bir madde ele geçirirseniz, kurallar çerçevesinde oyuncuyu ya da oyuncuları tutuklayabilir veya ceza verebilirsiniz.
4. Bölgenin güvenliğini sağlayan polisler operasyon sonunda bölgeyi terk ederler.
5. Baskın yapılan bir bölgede operasyon bitmesinin ardından 30(otuz) dakika içinde tekrar operasyon yapılamaz.
6. Baskın sırasında ölen polisler için 30(YHK) dakika kuralı geçerlidir.
7. Baskın bölgesinde ölen siviller veya polisler bu bölgeye tekrar giremezler. Buna "Yeni Yaşam Kuralı" denir.
Pusu atmak sadece polisler tarafından kullanılır ve amacı sadece suçluları yakalamaktır.
8.Herhangibi bir oyuncu başka bir oyuncuyu evine kaçırdığında veya evine kilitlediğinde polis o evin kapısını kırıp evi aramaksızın oradaki kilitli kalan oyuncuyu veya kaçırılan oyuncuyu kurtarabilir.(Bu işlemi sadece Komiser Yardımcısı ve üstü uygulayabilmektedir.)

Pusu atma kuralları ve bölgeleri:

1. Polisler ihbar geldiği durumlarda illegal bölgeler(eroin tarlası, kokain tarlası, esrar tarlası, mantar tarlası, kaplumbağa bölgesi, çete ticaret - saklanma bölgesi) dışında her yere pusu atma yetkisine sahiptir.
2. Polisler illegal bölgelerde gezen ya da iş yapan şahısları tespit etmeleri durumunda rol dâhilinde tutuklama ve ceza kesme yetkisine sahiptir.
3. Polisler amirlerinden aldıkları emirler doğrultusunda haritanın herhangi bir bölgesinde devriye görevi atabilirler. Buna illegal bölgelerde dahildir.

Öldürücü Olmayan Kuvvet Kullanımı

P07 Şok tabancası etkisiz hale getirmek amaçlı kullanılan bir silahtır.
1. Taser suçluları etkisiz hale getirip tutuklayabilmek için kullanılır.
2. Taser sadece suçlu ve şüphelileri etkisiz hale getirmek için polis tarafından kullanılır.
3. Görevini ihmal ederek taser kullanan polisler görevden uzaklaştırılır.

Silahlar

Siviller aşağıda bulunan silahları taşımak için ruhsat bulundurmak zorundadırlar.
1. P07 9mm
2. Rook 9mm
3. ACP-C2 .45
4. Zubr
5. PDW2000
Not: Susturuculu P07 kullanılması yasaktır. Görüldüğü yerde polisler tarafından el koyulabilir.

1. Siviller şehir içinde ruhsatı olsa dahi ellerinde silah tutamazlar. Silahları çantalarında olmak zorundadır.
2. Elinde veya sırtında silah görülen oyuncuların silahlarına polisler tarafından el koyulur.
3. Sivillerin ruhsatı olsa bile polisler tarafından silahı görülen kişiye ruhsat kontrolü yapılabilir.

Ceza İşlemleri

1. Cezalar Altis Devleti tarafından belirlenmiş olup suçlulara kanunların gerektirdiği şekilde uygulanabilir.
2. Kesilen cezalarından miktarları kanunlar tarafından belirlenmiştir. Bunların dışına çıkılamaz.
3. Ceza ödemeyi 2 (iki) defa reddeden oyuncu kurallar gereği hapishaneye gönderilir.
4. Hiçbir suçluya, suçu ne olursa olsun 100.000 (yüz bin) dolar üstünde ceza kesilemez. 100.000 (yüz bin) dolar bedelini geçen suçlularda hapis cezası zorunludur.
5.Saçma sapan ve yalan ihbar atıp polisi oyalayan kişiler 15 dakika hapis cezasına çarptırılacaktır.
Suçlulara kesilecek cezalar Altis Polis Departmanı – Güncel Ceza Listesi (http://altisturk.com/altisturk/forum/index.php/topic,2169.0.html) alanında belirtilmiştir.

Tutuklama İşlemleri

Tutuklama işlemi suç işlemiş oyuncular için ceza bedeli ödenmediğinde veya rol gereği para cezası kesilemeyecek durumlarda kullanılabilir.
1.Suçlular tutuklanmadan önce suçları yüzlerine söylenerek savunması ve son sözü alınmalıdır.
2.Tutuklanan şahıslara infaz işlemi yapılmamaktadır. Suçları gereği ya para cezası ya da hapis cezası verilebilir.
3.Polisler rütbelerine göre şüphelendikleri kişileri tutuklayabilir ve üstlerini arayabilir.
4.Polis Çatışma bölgesinde rebel ve sivilleri tutuklayabilir .

Şehir İçi Polislerin Uyacağı Kurallar

1.Polisler DN Shopların önünde bekleyemezler.
2.Polisler Şehir Merkezinde görevleri yok ise bekleyemezler. ( Polisler görevlendirilmiş ise Şehir merkezinde bulunabilirler. )
3.Polisler amirlerinin verdiği emir ile birlikte belirtilen şehirlere tüm kuvvetler olarak gidip operasyon düzenleyebilir.
4.Sıkı yönetim ilan edilmesi yüksek Rütbeli Polis ve Altis Devlet Başkanının anlaşması ile olabilir.
5.Siviller rahatsızlık vermediği sürece Polis merkezi civarında gezebilirler. Fakat rahatsızlık veren şahıslar (Trolleme, Vakit Çalma, Göreve Engel olma) tutuklanır ve hapishaneye gönderilebilir.
- Polis Merkezlerine Siviller gelip şikayet ve ihbarda bulunabilir. Fakat kapıdan girmek için polisten izin almak zorundadır.
6.Polis'ler şehir merkezlerinde diğer oyuncuları rahatsız eden kişileri tutuklayabilir.
7.Polisler gaz bombasını sadece şehir merkezlerindeki kalkınmayı ve olayları bastırmak amaçlı kullana bilirler .

Şehir İçi Polislerin Uyacağı Kurallar

1.Sürücülerden uygun şekilde araçlarını kenara çekmeleri istenir.
2.Sürücü ve yolcularda silah olup olmadığı sorulur ve kontrol edilir.
3.Eğer şahıslarda silah var ise silahlarını yere bırakmaları için kısa bir süre verilir. Ruhsat kontrolü yapılarak ruhsatı olmayan silahlara el koyulur.
4.Sürücülerin nereden gelip nereye gittiklerine dair bilgi alınır.
5.Araç ve şahıs araması yapılacağına dair bilgi verilir.
6.Eğer aranmayı kabul ederler ise arama yapabilirsiniz. Sonra şahıs suçsuz ise serbest bırakılır.
7.Eğer şahıslar aramayı kabul etmez ise tutuklanabilir.
8.Arama yapılmasının ardından şahıslar normal ve suçsuz ise gitmesine izin verilecektir.
9.Şahısların üstünde yada araçlarında illegal madde çıkması durumunda tutuklama yapılacaktır.

Polis Devriye Uygulaması

1.Polisler şehir ve arazi bölgelerinde önleyici devriye atmasına sahiptir.
2.Devriye araçla yada yayan olarak yapılabilir.
3.Hiyerarşi düzenine göre kimse tek başına devriye atamaz.
4.Polisler kıdemine uygun en yüksek araçla devriye atabilir.
5.Şehir merkezlerinde aksi bir durum olmadıkça Hunter kullanımı yasaktır.

Illegal Bolgeler

1.Polisler yasadışı bölgelerde pusu kuramazlar.
2.Polisler yasadışı bölgede rol dışı bekleme yapamazlar fakat alan üzerinde devriye atabilirler.
3.İllegal bölgelerde bulunan araçlar polis tarafından el koyma hakkına sahiptir .

Havacılık

1.Hiçbir helikopter yüksek rütbeli subayın izni olmadan şehir sınırları dışına çıkamaz.)
Kavala:Hastane helikopter pisti (037129) veya rıhtım (031128).
Athira:Spor alanı (138185) veya Sürücü kursu arkası(140188).
Pyrgos: Kuzey ve Doğu Alanlar (170127)
Sofia: Araç satış yerinin karşısı (258214) veya garajın güney doğu bölgesi (257212)
Küçük Kasabalar: Herhangi bir uygun bölgeye istediğiniz gibi iniş yapabilirsiniz.
2.Helikopterler yola inemezler.
3.Polis geçici olarak yolu kullanabilir fakat yolda uzun süre bekleyemezler.
4.Helikopterler şehir üzerinde izin almadan 150 metreden aşağıda uçamazlar.
5.Sivil helikopterler şehir üzerinde bekleyemezler ancak Polis Helikopterleri herhangi bir durumda şehir üzerinde durum bitene kadar durabilirler.
6.Artık polisler helikopterden aşağıdaki oyunculara siren çaldıkları zaman bu karşı oyuncu ve polisler için herhangi bir rol başlangıcı olarak sayılmayacaktır.Polislerin helikopterden aşağı inip bir uyarıda bulunması veya karadaki ekiplerin bir uyarıda bulunması gerekmektedir. Bunun yanında helikopter pilotuna özel mesaj ile uzaklaş uyarısında bulunma kuralı aynı şekilde devam etmektedir.

Acil Yardım/Doktor Kuralları
SEVİYE RÜTBELERİ
Stajyer Doktor [Staj.Dr.]
Doktor [Dr.]
Uzman Doktor [Uzm.Dr.]
Doçent Doktor [Doç.Dr.]
Profesör Doktor [Prof.Dr.]
Başhekim   [Başhekim]
Sağlık Bakanı [Sağlık Bakanı]

1. Doktorlar çatışma alanına giremez.
1.a. Polislerin, acil 112 hattına bilgi vermesi durumunda, polis ile çatışma esnasında ölen herhangi birini kaldıramaz. Doktor çatışma bitip bitmediğine dair Koordine Merkezinden bilgi alıp gerekli Müdahaleyi yapabilir. Koordine Merkezinde yeterli personel yoksa 155 hattında gerekli bilgiyi alabilir.
1.b.Doktorlar Çatışma bölgesindeki hastalara ilk 5 dakika gidemez. Gittiğinde çatışmanın devam ettiğini anladığında, hastaya ikinci bilgi mesajı atılır ve Koordine Merkezinden gerekli bilgi alınır, Koordine Merkezinden gelen bilgiye göre o bölgeye intikal edilir. Koordine Merkezinde adam yoksa bölge belirli aralıklarla kontrol edilir. Eğer bölgede çatışma sesi gelmiyorsa doktor o yaralıya gerekli müdahale yapılır..                                                            
1.c. 1.c. Doktorlar herhangi bir şekilde çatışma bölgesi olduğunu anlamadığında (yoğunluktan kaynaklanan dikkatsizlik) doktora uzaklaşması için 112 Acil Servis’ine mesaj üzerinden “Bölgeden uzaklaşın” diye mesaj atılmalıdır. Herhangi bir şekilde doktor aracına kurşunla uzaklaşmasını belirtmeyiniz… (Örneğin “Ölüm virajında çatışma var bölgeden uzaklaşınız” şeklinde mesaj atılabilir.)                                                            
2. Doktorlar yerdeki herhangi bir eşyayı alamaz.                                                            
3. Doktorlar yardım isteği göndermeyen hastaları iyileştiremez.
4. 4. İlk yardım yapılacak kişi suçluysa ve bölgede polis yada J.Ö.H ekipleri varsa güvenlik güçleri gözetiminde hastaya müdahale yapılacaktır.                                    
5. Doktorlar mesaide iken TeamSpeak3 kanallarında bulunmak zorundadır.
6. Doktorlar mesai içindeyken herhangi bir sebepten ötürü başka TS3 odasına geçemez, kendi devriye odasında durmalıdır.
7. Adam ezmek, ateşin olduğu yerde canlandırma yapmak ve bu gibi olaylardan haksız kazanç elde etmek kesinlikle yasaktır.
8. Doktorlar kendilerini savunamazlar. Bazı istisnalar hariç doktorlar sunucu içerisinde dokunulmazdır. Fakat dokunulmaz olduklarını rol esnasında belirtemezler.
9. Doktorlar kendi araçlarını başıboş bırakamazlar.
10. Doktorlar helikopterlerini şehir içlerinde pistlere, polis veya jöh merkezinin pistine indirebilir, şehir dışında ise diğer oyuncuların işini engellemeyecek şekilde yolun kenarında herhangi bir yere indirmelidir.
11. Doktorlar sahipsiz araçları, araç kaydına baktıktan sonra çekebilir.
11.a. Araç kaydına bakıldıktan sonra o araç benim şeklinde gelen olursa sahibi değilse çekme hakkına sahiptir. Silahla tehdit edilemez.
12.12.Doktorlar Rebel Shop'da ki araçlara ve doktorun işini yapmasına engel olanların (TROLL) araçlarını çekme hakkına sahiptir. Garaj çıkışlarını kapatan araçlar içinde aynısı geçerlidir. Rebel Shop'da aracının çekilmesini isteyen kişinin, aracının çekilmesinde herhangi bir problem yoktur.                                    
13. Doktorların ihbar harici kara araçlarında hız sınırı şehir merkezlerinde 75 km/h, şehir dışlarında 150km/h, hava araçlarındaki alçaklık derecesi 50 metre'dir. Bu hız sınırlarına uymak zorunludur.
13.a. İhbar geldiği takdir de bu kuralların hiç birisi geçerli değildir. Diğer sivil vatandaşların hayatlarını ve kendi hayatlarını tehlikeye atmadığı sürece istediği hız ve alçaklıkta gidebilir.
14. RDM bölgesine doktorlar gidebilir. Fakat öldürülmeyi, soyulmayı, kaçırılmayı ve aracının çalınmasını göze almalıdır.
15. Doktorlar senaryo alanlarına (Banka soygunu, trafik şube baskını) ve hapishaneye gidemez.a l t i s t ü r k Gitmesi yasaktır.
16.Doktorlar senaryo alanları ve hapishanede yaralanan kişilere ilk yardım müdahalesinde bulunması yasaktır.                                    
17. Doktorlar polisle iş birliği içerisindedir. İhbar etmek istediğinde uygun bir şekilde, kişilerin isimlerini vermeden (ghost yapmadan) ihbar etmelidir.
18. Doktor araçları, doktorlar gibi dokunulmazdır. Aracın yanında doktor varken veya doktor ilk yardım yaparken hiçbir şekilde çalınamaz. Aracın yanında doktor yoksa çalınabilir.Bu kurala Strider dahil değildir. "Strider" Adlı araç kesinlikle hiçbir koşul altında çalınamaz.
19. Doktorlar kendi araçlarına el koyamaz ve çekemezler.
20. Doktorlar taksicilik yapamazlar. Bir yere gitmek isteyen kişileri taksicilere yönlendirmelidir.
21. İlk yardım yapılan hasta eğer hastaneye bırakılmak istiyorsa bırakılmalıdır.
22. İlk yardım yapılan hasta doktorun yanındayken kaçırılamaz, hastanın can güvenliği doktora aittir.
23. Doktorun aracındaki kişiler zorla alıkonulamaz.
24. Doktorlar birbirlerine seviyelerinin yetmediği araçları sadece komuta uygun gördüğü takdirde verebilirler. (Strider dahil değil.)                                 
25. Doktorlar emir komuta sistemine uygun davranmalıdır.
26. Oyuna ilk giren kişi kimse komuta ondadır. Eğer Stajyer Doktor ise üst rütbesi gelince komutayı devretmelidir.
27. Oyundan çıkarken komuta bir başkasına devredilmelidir. Genellikle oyunda olan en üst rütbeliye verilmesi uygun görülmüştür.
28. Üst rütbeli doktorun verdiği emire uyulmalıdır.
29. Doktorlar olduğu devriyenin sınırlarından çıkmamalıdır, bazı istisnalar dışında (doktor yetersizliğinde).                                                                           
30. Doktorlar diğer oyunculara karşı sabırlı davranmalıdır.
31. Vatandaşlara karşı kaba davranan doktorlar görevinden men edilir.
32. Doktorlar üslûba önem vermelidir. Argo tarzı konuşmalardan kaçınmalıdır.
33. Doktorlar işlerini bozan, yapmasına engel olan kişilere ilk yardım yapmak zorunda değildir.
34. Oyuna giren doktor kara araçlarında 5 açma simit, 5 kahve; hava araçlarında 5 açma simit, 5 kahve, 1 benzin bidonu almak zorundadır.
35.Doktorlar başka Arma 3 sunucularında Whitelistli oyuncu ve yetkili olamazlar.